E mërkurë, 28 Korrik, 2021
27.5 C
Tirana

“Ke kurorë, por nuk je mbret”, vjersha e vogëlushit italian përlot botën

Italia është vendi më i goditur nga koronavirusi në Europë. Sipas raportimeve të fundit, numri i të vdekurve ka kaluar mbi 230 persona, ndërsa të infektuar janë 5.883. Italia e Veriut do të jetë në karantinë.

Kryeministri i Italisë ka thënë se të paktën 16 milion njerëz tani do të jenë në karantinë në rajonin e Lombardisë, dhe gjithashtu në 14 provinca deri në fillim të prillit. Vendimi i qeverisë u ndërmor për të përmirësuar situatën prej koronavirusit.

Kjo situatë ka sjellë ankth tek banorët. Në mediat italiane është publikuar letra e një djaloshi të vogël, i cili ka krijuar një vjershë për koronavirusin. Vjersha e tij është bërë virale.

I mituri teksa ka vijuar detyrat online që i ka dërguar mësuesja e tij, në vjershë ka shkruajtur se edhe pse virusi ka kurorë nuk është mbret, koronavirusi nuk do ta mposhtë Italinë.

Vargjet e vogëlushit:

“Mjafton një teshtimë dhe të gjithë ikin,

një puthje apo një përkëdhelje dhe drejt e në farmaci.

Ata ju quajnë një kurorë,

por nuk jeni mbret.

Jeni një virus mendjemadh që nuk vlen shumë.

Na thanë se në Sardenjë nuk do të vijë

dhe përkundrazi, ju jeni këtu!

Jemi pak të frikësuar, por ndoshta nuk e dini se ne, do të luftojmë derisa të zhdukeni.

Dhe pse nuk janë karnavalet, ne duhet të vëmë maskë.

Ne mendojmë për higjienën, i lajmë duart dhe gjithashtu përpiqemi të qëndrojmë larg.

Ne po bëjmë gjithçka që të mos kapemi, dhe ju, virus, nuk do të mund të na infektoni.

Lexo edhe :   Europë: Protesta kundër vaksinimit me detyrim

Italia jonë do të shpëtojë, dhe do të jetë një fund i lumtur”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Çelsi ofron 175 milion euro, Dortmund merr vendimin për Halandin

Erling Haaland është në qendër të merkatos. Për lojtarin norvegjez interesohen Chelsea dhe Juventus, ndërsa Real Madrid duket se është tërhequr nga gara. Kampionët e...

Raporti OSBE/ODIHR si shoshë për humbjen e opozitës

Nga Alfred Peza Raporti përfundimtar i misionit të vëzhguesve ndërkombëtare të OSBE/ ODIHR për zgjedhjet e 25 prillit në Shqipëri, po përdoret si flakë kashte...

Rama me Zaevin e Vuçiçin në Shkup/ Kurti refuzon ftesën: Nuk ka miratimin tonë

Zyra e qeverisë së Kosovës, ka konfirmuar se Kryeministri Albin Kurti nuk do të jetë nesër i pranishëm në Samitin e Shkupit, ku do...

Gjetja e personave të zhdukur në komunizëm/ VOA: E vështirë pas 30 vitesh

Nga Pëllumb Sulo (VOA) Familjarë të viktimave dhe të zhdukurve në komunizëm për shkak të bindjeve politike u takuan të mërkuren në Shkodër me përfaqësuesin...

Detaje/ Rama, Zaev dhe Vuçiç do të nënshkruajnë marrëveshje ndërshtetërore

Kryeminsitri Edi Rama, ndodhet për një vizitë zyrtare në Maqedoninë e Veriut, me ftesë të homologut të tij, Zoran Zaev. Në Shkup, dy krerëve...