E mërkurë, 21 Tetor, 2020
6 C
Tirana

Kampionati ndërkombëtar i lojrave online… aty ku luhet virtualisht, por fitohet realisht!

Më të lexuarat

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

Abuzim me tendera, SPAK arreston ish-drejtorin e Prokurimeve të OSHEE

Policia e Tiranës ka kryer ekzekutimin e urdhërarresteve për disa zyrtarë të OSHEE-së, me urdhër të SPAK-ut. Në pranga ka rënë, ish-Drejtori i Prokurorimeve të...

Rekord i ri të infektuarish, konfirmohen 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Ende nuk ka asnjë shenjë përmirësimi nga situata me pandeminë në vend. Gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 4 persona. Burime zyrtare nga...

Kina, 3 Hëna artificiale në orbitë për të kursyer energjinë elektrike

Ambicia e hapur e Kinës për të qenë superfuqia kryesore e botës, po shtrihet edhe në dominimin e hapësirës, ku rivalja kryesore është sërish...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Ambasada del me njoftimin e rëndësishëm

Gjatë ditëve të fundit, Ambasada Amerikane në Tiranë ka këshilluar qytetarët shqiptarë mbi mënyrën e aplikimit për Lotarinë Amerikane. Të gjithë ata persona të cilët...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sherr me Luanën gjatë emisionit? Zbulohet e vërteta e largimit të Veleshnjës

Pak ditë më parë u aludua se aktori i humorit Rezart Veleshnja, kishte pasur një zënkë me moderatoren Luana Vjollca, dhe për këtë arsye...

Rekord infektimesh në Itali/ Rajonet fillojnë të mbyllen nga kjo fundjavë

Sikundër u njoftua më herët, Italia do të nis me masat e reja kufizuese, në tentativë për të ulur numrin e të infektuarve. Vala...

“Kam kaluar koronavirusin”, Alketa Vejsiu rrëfen përjetimet

Moderatorja Alketa Vejsiu ka zbuluar se e ka kaluar koronavirusin. Edhe ajo nuk i ka shpëtuar infektimit me COVID-19, por fatmirësisht simptomat duket se...

Nëse je duke lexuar këtë artikull, me siguri nuk blen më gazeta të printuara, por i lexon lajmet online. Gjithçka po bëhet virtuale. Online mund të marrësh informacionet, të bësh pazar, të prenotosh pushimet, biletën e avionit, të marrësh urimet e ditëlindjes, të studiosh e bëhesh me master, të gjesh një vend pune etj. Që online mund edhe të luash, këtë e dinim, se jemi brezi i Tetris-it dhe Texas Holdem Poker-it, por ajo që s’dinim ishte se paska edhe një kampionat të mirëfilltë lojërash elektronike, pjesë e së cilës mund të bëhen lojtarë nga shumë vende të botës, edhe nga Shqipëria, për të fituar çmime të mëdha.

Turneu i parë i këtyre lojrave online është lançuar tashmë nga Vodafone, në bashkëpunim me kompaninë ESL. Lojtarë nga 17 vendet ku Vodafone operon, përfshirë Shqipërinë, do të kenë mundësinë të bëhen pjesë e këtij kampionati virtual dhe të fitojnë një prej çmimeve, vlera totale e të cilave kap shifrën e 165,000 eurove. Lojërat që do të luhen janë dy nga më populloret në botën online: Asphalt 9: Legends dhe PUBG MOBILE. Nëse doni të dini diçka më tepër rreth turneut apo jeni të interesuar të regjistroheni, vizitoni faqen https://pro.eslgaming.com/mobileopen/home.

“Vodafone 5G ESL Mobile Open” nis në datën 31 maj dhe përmbyllet në 29 shtator 2019 me një finale spektakolare, ku finalistët e të dyja lojrave do të garojnë live nëpërmjet rrjetit 5G nga Vodafone gjatë Milan Games Week me 28-29 Shtator.

Lojërat mund të luhen në telefonat iOS dhe Android. Për fituesit e Asphalt 9: Legends, çmimi do të jetë 14,000 euro, ndërsa për fituesit e PUBG MOBILE, 40,000 euro. “5G ESL Mobile Open” është pjesë e nismës së Vodafone në botën e eSports, apo sporteve online.

Të rinjtë që mbushin sallat e lojërave virtuale në Tiranë kanë tashmë mundësinë të fitojnë para falë pasionit të tyre. Por jo vetëm ata… ky kampionat unik është i përshtatshëm për të gjithë. Dhe mos harroni! Vetëm loja është virtuale, adrenalina dhe çmimet janë reale!

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Diplomati zbulon detajet: Ministri grek është me origjinë shqiptare

Ish-drejtori i Drejtorisë së Çështjeve Juridike e Konsullore, Ksenofon Kristafi ka folur lidhur me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias. Në një prononcim për “Open”,...

Arjan Çani: Dendias me origjinë nga Vunoi i Shqipërisë, kushëri me Ramën

Moderatori Arjan Çani ka hedhur disa hipoteza lidhur me kryeministrin Edi Rama dhe kryediplomatin Nikos Dendias, duke pohuar se të dy janë të afërm...

‘Deti’, Hajdari: S’ka zgjidhje tjetër përveç Hagës

Për kufirin detar mes Shqipërisë dhe Greqisë do të vendosë Gjykata e Hagës. Vendimi në fjalë u mor sot në takimin që zhvilloi ministri...

A mbetet Partia Socialiste caku i fundit i Metës?!

Nga: Ben Andoni Do jetë e vështirë për presidentin Ilir Meta të bëjë diçka, të lartësisë së egos së vet, me mbarimin e mandatit si...

Pezullon punësimet e portalit, lë nxënësit me aftësi të kufizuar pa mësim

Në kundërshtim me ligjin, pezullon punësimin për mësuesit ndihmës edhe pse këta të fundit i vendos portali “Mësues për Shqipërinë”. Jonida Jonuzi e cila ankohet...