E martë, 20 Tetor, 2020
7 C
Tirana

Arti në zi, ndahet nga jeta parodisti i Vlorës

Më të lexuarat

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Specialisti shqiptar thotë se virusi do zhduket, nëse mbajmë maska për 6 javë

Çdo ditë e më shumë mjekët kërkojnë nga ana e qytetarëve disiplinim dhe mbajtjen e maskave, si një mënyrë për të penguar transmetueshmërinë e...

Një lajm i trishtë vjen për botën e artit dhe kinematografisë shqiptare, pasi është ndarë nga jeta aktori Muhamet Lika. Parodisti i Vlorës u nda nga jeta sot në Itali në moshën 65-vjeçare. Ai ndodhej në shtetin fqinj për një kontroll periodik shëndetësor, por pas kontrolli, një atak kardiak i ka marrë jetën.

Muhamet Lika, prej disa kohësh vuante nga një sëmundje në zemër, të cilën nuk e ka mundur dot.

Aktori ka bërë për vete shqiptarët jo vetëm me humorin e tij në role të ndryshme, por edhe me këngët që shoqëronte rolet.

Mane Lumani, Afrim Agalliu, Agron Hamo si dhe Muhamet Lika, të katërt në skenë sillnin emocione të mëdha për publikun, dhe si shpërblim merrnin duartrokitjet, respektin dhe mirënjohjen.

Parodistët e  Vlorës prej dekadash janë një trupë profesioniste që ka marrë jo pak vlerësime nga publiku. Ata e prekën skenën për herë të parë në vitin 1967.

Katër paraodistët Afrim Agalliu, Agron Hamo, Mane Lumani dhe Muhamet Lika u shfaqën së bashku për herë të fundit vetëm disa ditë më parë në skenën e teatrit “Petro Marko” në Vlorë.

Lika duartrokiti parodistët e rinj të estradës së re në Vlorë, dhe më pas u nis për kontrollin në Itali, por nuk ia doli dot. Ai numëron me qindra role në skenë, dhe i ka falur pafund të qeshura e humor cilësor publikut shqiptar.

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA padit 6 agjentë rusë për sulm ndërkombëtar kibernetik

Prokurorët amerikanë kanë ngritur padi ndaj gjashtë oficerëve rusë të zbulimit ushtarak në lidhje me një fushatë ndërkombëtare sulmi kibernetik në qendër të së...

Has: Baste sportive në lokal, arrestohet i punësuari dhe në kërkim pronari

Një 45-vjeçar, shtetasi I.M u arrestua në kushtet e flagrancës nga policia, pasi ishte punësuar në mënyrë të parregullt në një lokal, ku ushtrohet...

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

Ahmetaj përplaset me Bardhin për inceneratorët: Pusho se do të nxjerr bojën

Ministri Arben Ahmetaj përmes një ndërhyrjeje telefonike në “Opinion”, ka debatuar ashpër me Sekretarin e Përgjithshëm të PD, Gazment Bardhi për inceneratorët. Ish-deputeti Enkelejd Alibeaj...

Çështja e detit/ Ministri i Jashtëm grek në Tiranë, zbardhet axhenda e plotë

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias, do të vizitojë ditën e sotme Tiranën, ku do të takohet me krerë të shtetit dhe politikës. Takimet e...