E premte, 22 Janar, 2021
7 C
Tirana

Joe Biden: Në ditën e parë si president, do rikthej Shtetet e Bashkuara në OBSH

Joe Biden ka premtuar se nëse zgjidhet president do ta zhbëjë vendimin e Trump për t’u tërhequr nga Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH).

Kandidati i demokratëve për zgjedhjet presidenciale në SHBA tha se ky do të jetë vendimi i parë që ai do të marrë.

“Amerikanët janë më të sigurt kur Amerika është e angazhuar në forcimin e shëndetit global. Në ditën time të parë si President, unë do të ribashkohem në Organizatën Botërore të Shëndetësisë dhe do të rivendos udhëheqjen tonë në skenën botërore”, tha ai.

Presidenti Trump e kishte sinjalizuar tërheqjen nga OBSH që në muajin maj, ndërsa të martën ai filloi zyrtarisht tërheqjen. Sipas tij, OBSH ishte nën kontrollin e Kinës gjatë krizës së koronavirusit.

Nga ana tjetër, Kina ka shprehur keqardhje për veprimin e Trump, duke thënë se ky vendim do të godasë vendet më të varfra.

“Ky vendim i Shteteve të Bashkuara minon përpjekjet ndërkombëtare dhe do të ketë pasoja të mëdha – veçanërisht për vendet në zhvillim që urgjentisht kanë nevojë për mbështetje ndërkombëtare. Ne i bëjmë thirrje Shteteve të Bashkuara për të përmbushur përgjegjësitë dhe detyrimet e saj ndërkombëtare dhe të tregojnë përgjegjësinë e një vendi të madh”, tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Kinës, Zhao Lijian.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Krizë totale, Liverpooli humbet ndaj modestëve të Anglisë

Liverpooli është në krizë totale! Ekipi i Jurgen Klopp u mposht në shtëpi nga modestët e Burnleyt me rezultatin 0-1 duke lënë 3 pikë...

Vrasja e Aleks Nikës, Balla: Predha u dëmtua qëllimisht me urdhër të Berishës

10 vite pas vrasjes së katër protestueve në vrasjen e 21 janari të vitit 2019, Policia e Tiranës ka kërkuar ditën e sotme rifillimin...

Gazetarët po rrezikohen nga gjuha e partive politike

Një sondazh i bërë për zgjedhjet e parakohshme parlamentare nga RTV Dukagjini ka nxitur dy partitë politike, Lidhjen Demokratike të Kosovës dhe Partinë Demokratike...

Deputeti i PS: Isha 2 m larg Aleks Nikës në 21 janar, e pashë se kush e vrau

Deputeti i Partisë Socialiste, Alket Hyseni ka bërë një deklaratë të fortë, ku është shprehur se ka qenë shumë afër me Aleks Veizin në...

Sondazhi/ PS do të fitonte zgjedhjet nëse do të mbaheshin sot

Nëse zgjedhjet parlamentare të 25 prillit do të zhvilloheshin sot, një sondazh i Euronews Albania në bashkëpunim me kompaninë prestigjioze MRB, zbuloi se 41.8...