E mërkurë, 8 Prill, 2020
23 C
Tirana

“Janë testuar 18 persona”/ Asnjë rast me koronavirus në Shqipëri

Lexo edhe ...

“Brenda 15 prillit paketa do jetë gati”, Rama paralajmëron masa të reja

Kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar masa të reja shtrënguese në lidhje me situatën e krijuar në vend nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, Rama...

BE 700 milion € për Ballkanin Perëndimor, Shqipëria përfiton më pak fonde

Sipas Komisionerit për Zgjerimin Oliver Varhelyi, Bashkimi Europian ka mobilizuar mbi 700 milion euro për Ballkanin Perëndimor në luftën kundër koronavirusit. Përmes një postimi në...

Mbi 2 mijë viktima nga koronavirusi në Gjermani, bilanci për 24 orët e fundit

Gjermania ka regjistruar 80 viktima nga koronavirusi në 24 orët e fundit. Kështu numri i përgjithshëm i viktimave nga COVID-19 në Gjermani ka shkuar...

Donnaruma gjithnjë e më larg Milanit, “Djalli”mendon si zëvendësues…

Milan do të ketë problem për të mbajtur në skuadër Gianluigi Donnarumma. Gardiani i kuqezinjve është një emër që qarkullon në çdo merkato, por...

Në mbledhjen e Task Forcës, Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, konfirmoi se deri më tani janë testuar 18 persona, e fatmirësisht nuk raportohet për asnjë të infektuar me koronavirus.

Ministrja paralajmëroi se vendi ynë nuk mund të jetë imun ndaj një rreziku si koronavirusi, por masat janë marrë për të përballur këtë virus që ka një përhapje masive.

“Shqipëria nuk mund të jetë imun ndaj një rreziku si koronavirusi, por jemi bashkë për të bërë më të mirën e mundshme. Deri më tani nuk ka asnjë rast të konfirmuar, janë testuar 18 persona, që rezultojnë negative.

Përveç mjeteve të mbrojtjes personale dhe stokut ekzistues, ka nisur puna për të shpërndarë 1.2 mln maska kirurgjikale në strukturat e parësorit dhe spitale.

1 mln $ janë rialokuar dhe janë shtesë në buxhetet e spitaleve, për të patur stokun e mjaftueshëm për çdo skenar potencial”, u shpreh Manastirliu.

Në Greqi është konfirmuar rasti i katërt me koronavirus. Nga virusi është prekur një 36-vjeçare greke, banore e Athinës, e cila raportohet se kishte udhëtuar në Itali kohët e fundit. Siç raportojnë mediat greke, gruaja ka shfaqur simptoma gripi të lehtë, pa komplikacione dhe tashmë ndodhet në spitalin e Athinës.

Të dhënat mbi koronavirusin COVID-19 sa vijnë e shtohen, po ashtu edhe numri i të prekurve në të gjithë globin. Koronavirusi ka treguar raste të shpërndarjes së tij në disa rajone të Italisë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

“Brenda 15 prillit paketa do jetë gati”, Rama paralajmëron masa të reja

Kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar masa të reja shtrënguese në lidhje me situatën e krijuar në vend nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, Rama...

BE 700 milion € për Ballkanin Perëndimor, Shqipëria përfiton më pak fonde

Sipas Komisionerit për Zgjerimin Oliver Varhelyi, Bashkimi Europian ka mobilizuar mbi 700 milion euro për Ballkanin Perëndimor në luftën kundër koronavirusit. Përmes një postimi në...

Mbi 2 mijë viktima nga koronavirusi në Gjermani, bilanci për 24 orët e fundit

Gjermania ka regjistruar 80 viktima nga koronavirusi në 24 orët e fundit. Kështu numri i përgjithshëm i viktimave nga COVID-19 në Gjermani ka shkuar...

Donnaruma gjithnjë e më larg Milanit, “Djalli”mendon si zëvendësues…

Milan do të ketë problem për të mbajtur në skuadër Gianluigi Donnarumma. Gardiani i kuqezinjve është një emër që qarkullon në çdo merkato, por...

COVID-19/ Si paraqitet gjendja e mjekut Roland Xhaxho dhe deputetit Alimadhi

Prej rreth një muaji tashmë koronavirusi ka prekur edhe Shqipërinë dhe deri më tani 22 persona kanë ndërruar jetë dhe 400 raste kanë rezultuar...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT