E mërkurë, 28 Tetor, 2020
16 C
Tirana

“Jam Bleona Mata, vajza e Bukuries”, dëshmia e shkodranit: Ja ku e takova vajzën

Më të lexuarat

Humb betejën me virusin specialistja e Shëndetit Publik në Tiranë

Pandemia çdo ditë e më shumë po shkakton humbje jete, dhe një numër të lartë të infektuarish. Humbje jete ka patur po kështu edhe nga...

Kodi Zgjedhor/ Venecia i kthen përgjigje Metës: Do e shqyrtojmë në dhjetor

Presidenti i Komisionit të Venecias, i ka dërguar një letër Presidentit Ilir Meta, lidhur me kërkesën e këtij të fundit për të dhënë një...

“Nuk debatoj me burra me zë të hollë”/Shpërthen Murrizi: Rruaj vetullat Vehap

Një situatë tallëse dhe aspak serioze është krijuar mbrëmjen e djeshme në “Open”. Shpeshherë situata ka dalë jashtë kontrollit, nga gjuha aspak etike e...

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Bum infektimesh/Franca merr vendimin ekstrem, në karantinë për të paktën 1 muaj

Franca ndodhet mes pesë vendeve më të goditura në botë nga koronavirusi. Gjatë 24 orëve të fundit, Franca ka regjistruar 33.417 raste të reja...

“Do përjetojmë situatën e Italisë”, mjekja shqiptare në Gjermani jep alarmin

Sikundër Franca, edhe Gjermania pritet të ashpërsojnë masat e kufizimit, teksa rritet numri i të infektuarve me koronavirus nëpër Evropë. Mjekja Marsela Ceno, e...

Të rinjtë përplasen me policinë, çfarë ndodhi mbrëmë në Tiranë (VIDEO)

Mbrëmjen e djeshme në Tiranë ka ndodhur një përplasje mes efektivëve të policisë, dhe tre të rinjve. "Ora News" ka publikuar pamjet e efektivëve të...

Mbi 30 milionë kinezë banojnë ende në shpella, ja cila është arsyeja

Rreth 30 milion kinezë jetojnë ende në shpella. Dhe mbi 100 milionë të tjerë banojnë në shtëpi me një ose më shumë mure të...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Video/ Ekzekutohet me raketë ministri i Mbrojtjes në Armeni

Përshkallëzohet lufta mes Armenisë dhe Azerbajxhanit. Mediat botërore raportojnë se është ekzekutuar me raketë ministri i Mbrojtjes i rajonit separatist armen të Artsakh. Siç shihet dhe...

Bleona Mata u zhduk në mënyrë misterioze pasditen e 22 majit të 2010- ës (në atë kohë 6 vjeçe), teksa kulloste bagëtitë në malin e fshatit Zapod të Kukësit së bashku me 5 vajza, të afërme të saj.

Në emisionin ‘Pa Gjurmë’ një person nga Shkodra që pretendon se e ka takuar Bleona Matën në nëntor të 2018-ës në Ulqin tregoi LIVE atë që i ka thënë vajza. Dëshmitari që ka kërkuar që të mos zbulohet identiteti i tij pasi ka frikë, rrëfeu takimin në qendër të Ulqinit pranë një shkolle dhe çfarë i tha vajza, që sipas tij ishte pikërisht Bleona Mata.

Dëshmia ekskluzive në emisionin ‘Pa Gjurmë’

Drejtuesja e emisionit Odeta Dume: Ku e ke takuar vajzën?

Dëshmitari: Ju falënderoj si staf që keni bërë një punë shumë të mirë, por do ta jap disa detaje. Në tetor 2018 kam qenë në Ulqin në Londol dhe aty kam qenë duke pritur pronarin për punë, në trotuar është afruar një vajzë 13-14 vjeç, ka thënë ‘babi a po më njeh? Tha jam Bleona Mata, vajza e Bukurie Matës nga Zapoti i Kukësit. Më tha a po më çon te shtëpia? Unë gjithnjë mendova mos është ndonjë nga Ulqini, por pasi u ktheva nga emigracioni mora gazetarët e Report Tv dhe u tregova. Për këto detaje unë jam gati që të bashkëpunoj për t’i çuar gazetarët në vendin e ngjarjes, ku bisedova 2-3 minuta. Imazhi i vajzës ishte me ato sytë që janë dhënë gjithnjë, por detaji kryesor ishte shumë e dobët fizikisht.

Drejtuesja e emisionit:  Ka ngjashmëri ajo vajzë me foton e identitikitit?

Dëshmitari: Ngjashmëri kishte nga fizionomia, por fiziku ishte i dobët. Ishte vetëm në Ulqin, ishte afër një shkolle, përballë një marketi në qendër të Ulqinit.

Drejtuesja e emisionit: Çfarë të tha?

Dëshmitari: Më tha babi ma më njeh? Më tha jam Bleona Mata, a po më çon te shtëpia?

Bukurie Mata: E falënderoj shumë këtë zotëri që mori përsipër që të tregojë vendin. Nëse bën të pamundurën që të na tregojë vendin  e falënderoj shumë. Ata nuk mund ta mbajnë të mbyllur gjithmonë vajzën.

Dëshmitari: Jam gati që të bashkëpunoj dhe të udhëtoj sado rrugë të gjatë apo të qëndroj me cdo përkushtim

Avokati: Në çfarë ore keni qenë aty dhe a ka pasur kamera aty?

Dëshmitari: Ora ka qenë 10:30 e mëngjesit, në orën 10:00 më kishte thënë pronari do të vij të marrë, më pas u përballa me atë vajzë. Distanca nga trotuari në shkollë ishte 50-60 metra.

Avokati: Ju erdhët në Shqipëri, pasi takuat vajzën?

Dëshmitari: Kam punuar një javë pastaj erdha në Shqipëri. Të shikohen të gjitha kamerat në cdo cep shkolle, të shikohen të gjitha, pasi aty dalin detaje më të reja. Unë mendova se ka dalë nga shkolla dhe është nga Ulqini.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

A mund ta konsiderojmë të përfunduar tranzicionin në Shqipëri

Nga: Adrian Civici Politologu Jacques Rupnik, një nga specialistët më të mirë e më të vlerësuar të problematikës së Evropës Qendrore e Lindore, duke analizuar...

“Luftë doni, luftë do të ketë!”, Patozi tregon prapaskenat e zgjedhjeve

Ish-deputeti i PD-së, aktualisht kryetar i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, ka shpërndarë një shkrim të gazetës 'Rilindja Demokratike', ku ndodhen 4 personazhe që janë...

Rama nuk ndalet: Mbylleni grevën dhe ulemi qajmë hallin

Naftëtaret e Ballshit janë në ditën e 14-të të grevës së tyre. Nga ana tjetër, kryeministri Edi Rama vijon që të përsërisë thirrjen e...

Ish-gruaja e tij e mallkoi, Fjolla Morina publikon fotot krah biznesmenit

Këngëtarja e njohur Fjolla Morina, po përjeton një histori të bukur dashurie. Ajo momentalisht ndodhet në një shtëpi me qira në qytetin e Kukësit,...

“Do përjetojmë situatën e Italisë”, mjekja shqiptare në Gjermani jep alarmin

Sikundër Franca, edhe Gjermania pritet të ashpërsojnë masat e kufizimit, teksa rritet numri i të infektuarve me koronavirus nëpër Evropë. Mjekja Marsela Ceno, e...