E premte, 23 Tetor, 2020
18 C
Tirana

Brexit/ Juncker “i mbyll derën” Anglisë: Nuk do të ketë rinegocim të marrëveshjes

Më të lexuarat

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Turqia eksporton armë anti-dron në Shqipëri

Një kompani që vepron në qytetin Antalya të Turqisë, armët kundër dronëve të dizajnuar nga inxhinierët turq që i ka prodhuar për Forcat e...

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Vdes vullnetari që iu injektua vaksina anti-covid e prodhuar nga AstraZeneca

Autoriteti shëndetësor brazilian Anvisa, tha të mërkurën se një vullnetar i cili mori pjesë në një provë klinike të vaksinës COVID-19 të zhvilluar nga...

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

Ja cila grupmoshë po infektohet më shumë me Covid-19

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, dr. Skënder Brataj, pohoi se virusi ka pësuar mutacion gjatë gjithë këtyre muajve, dhe tani shfaqet me simptoma të ndryshme...

E akuzuan për vrasjen e Remzi Hoxhës, reagon ashpër Sali Berisha

Ish kryeministri, Sali Berisha i është përgjigjur akuzave të familjarëve të biznesmenit të njohur Remzi Hoxha. Ai ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht...

“Muajt e ardhshëm do jenë të vështirë”, Mitsotakis: Nga e shtuna me kufizime

Jo vetëm Italia, por edhe Greqia vijon me shifra të frikshme të të infektuarve. Masa të tjera do të hyjnë në fuqi, duke kufizuar...

“Pas 10 ditësh del dhe nuk infekton të tjerët”/Epidemiologu jep lajmin e mirë

Epidemiologu Ilir Alimehmeti, në një lidhje ‘Skype’ në ‘Wake Up’ në Top Channel, sqaroi udhëzimin më të fundit nga ekspertët e shëndetit, i cili...

Presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker ka shuar shpresat e pasuesve të kryeministres britanike në lidhje me Brexit.

Ndryshe nga sa pretendojnë ata, Juncker ka deklaruar se nuk do të ketë rinegocim të marrëveshjes së arritur me qeverinë e Theresa May.

Presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker ka deklaruar të martën se BE nuk do të rinegociojë marrëveshjen e Breksit të arritur me qeverinë britanike, por të hedhur tre herë poshtë nga Parlamenti i Mbretërisë së Bashkuar.

Reagimi i Juncker ka ardhur pasi një numër kandidatësh që synojnë të zëvendësojnë kryeministren Theresa May kanë deklaruar se blloku europian duhet të rihapë procesin e negociatave.

“Do të kem një takim të shkurtër me Theresa May, por e kam bërë të qartë si kristali, nuk do të ketë rinegocim”, ka deklaruar Juncker.

Ndërkohë, në Londër vazhdojnë debatet për mënyrën e daljes së Britanisë nga Bashkimi Europian. Sekretari i Jashtëm, Xheremi Hunt ka deklaruar se dalja pa një marrëveshje do të ishte një “vetëvrasje politike” për Britaninë.

Deklarata në fjalë e ka vendosur Hunt përballë shumë kandidatëve të tjerë që synojnë zëvendësimin e May, mes të cilëve ish-ministrin Boris Xhonson, që ka deklaruar se Mbretëria e Bashkuar duhet ta lërë Unionin pa një marrëveshje në fund të tetorit.

Edhe vetë Theresa May ka nënvizuar po të martën se, është më mirë për Britaninë që të largohet në mënyrë të rregullt, me një marrëveshje divorci.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ikën ditët me diell, ja si do jetë moti në fundjavë

Ditëve të bukura me mot të kthjellët dhe diell, duket se u vjen fundi gjatë kësaj fundjave. Mbi vendin tonë do të ndikojnë kushte...

Matematika e kryeministrit që tallet me sakrificën e qytetarëve

Nga: Klodian Tomorri Degjova nje replike te kryeministrit Edi Rama me kolegen Marsela Karapanço te A2 CNN, e cila ne fakt ishte nje fyerje ndaj...

Covid/ Pse mbyllja e shkollave, ka pasoja shumë të rënda

Nga: Fabio Sabatini “Internazionale” A është mbyllja e shkollave, mënyra e duhur për t’u përballur me pandeminë aktuale? A janë përfitimet e mbylljes së tyre...

Skandali i dhënies së nënshtetësive/Meta: Shpifje të sponsorizuara

Presidenti ka folur nga Korça, për ngjarjet politike. Meta i ka konsideruar si “shpifje të sponsorizuara”, akuzat e ngritur ndaj tij për dhënien e...

Meta: Po i jap edhe një mundësi për të kthyer aktin në shinat e ‘5 qershorit’

Pasi ktheu në Kuvend për rishqyrtim Kodin e ri Zgjedhor, kreu i shtetit Ilir Meta ka sqaruar arsyet përse e ndërmori këtë akt. Në një...