E martë, 21 Shtator, 2021
18.5 C
Tirana

Ja sa njerëz vdesin çdo vit, nga shkrimi i keq i mjekëve në recetat që ata lëshojnë

Përqeshet shpesh me ironi si “shkrimi i këmbës së pulës”. E megjithatë, shkrimi i keq i mjekëve është një çështje serioze, që vret çdo vit qindra njerëz. Sipas përllogaritjeve, vetëm në SHBA vdesin çdo vit më shumë se 7.000 njerëz, dhe pësojnë dëme shëndetësore mbi 1.5 milionë të tjerë. Kjo shifër mendohet se shkon në qindra mijëra në mbarë botën, edhe pse për këtë nuk ka statistika të plota.

Për këtë arsye, qeveria amerikane jep çdo vit mbi qindra milionë dollarë, vetëm për projektin e recetave elektronike. Në Shqipëri, ky sistem ka hyrë zyrtarisht në zbatim në janar të vitit 2017, kryesisht për barnat e rimbursueshme. Por eficenca e tij lë për të dëshiruar. Shumë herë të sëmurët kronikë kthehen në shtëpi pa ilaçet e tyre të domosdoshme, për shkak të bllokimit të sistemit.

Po pse mjekët kanë përgjithësisht një shkrim kaq të palexueshëm? Ekspertët, thonë se kjo është kryesisht pasojë e mbingarkesës në punë. Sipas tyre, nëse një mjek shkruan me dorë për 10-12 orë, muskujt e vegjël të dorës nisin të mbingarkohen, dhe më pas të mpihen. Kjo e shndërron një fjalë apo një fjali, në një grumbull shkarravinash.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kosova ndalon hyrjen e mjeteve me targa serbe, Drecun: Aksioni i planifikuar

Kryetari i Komisionit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun, ka deklaruar se aksioni i Njësisë Speciale të Kosovës rreth vendosjes së reciprocitetit...

Ndodh edhe kështu/Nuk siguroi dot biletën, tifozi fshihet në tualetin e femrave

Për të parë skuadrën e zemrës, ia vlen çfarë do lloj sakrifice. Një tifoz skocez i skuadrës së Sëlltikut është përballur me një të...

E mendonin të vdekur në Pukë, si i dështoi plani për inskenimin e vrasjes

Vijojnë hetimet ndaj biznesmenit italian Davide Pecorelli, të cilit i dështoi plani për inskenimin e vrasjes. Shqipëria nis hetimet për "shkatërrim prone" e "dëmtim...

Thellohet tragjedia, shuhet familja Gjoka nga shpërthimi i bombolës së gazit

Pas dy motrave dhe mamasë, ka humbur jetën edhe djali 12-vjeçar i familjes Gjoka. Enriko Gjoka 12 vjeç, fatkeqësisht nuk ia ka dalë t'i...

Vendimi/Çfarë është reciprociteti për targat e Serbisë? Blindohet kufiri

Duke parë situatën e agravuar tashmë mes Kosovës dhe Serbisë, Ministria e Punëve të Brendshme ka kërkuar nga ana e qytetarëve që të shfrytëzojnë...