E mërkurë, 8 Prill, 2020
23 C
Tirana

Italia në alarm/ Shënohet viktima e parë nga koronavirusi

Lexo edhe ...

Kurti: Do themeloj një ekip negociator! Unë drejtues, Thaçi anëtar

Kryeministri në detyrë i Kosovës Albin Kurti i ka shkruar letër Përfaqësuesit Special të Bashkimit Evropian për Dialogun dhe Çështje të tjera Rajonale të...

Temperaturat në rritje, njihuni me parashikimin e motit për nesër

Vendi ynë vijon të ndikohet nga kushtet e qëndrueshme atmosferike, ndërsa moti do të jetë i kthjellët përgjatë gjithë ditës së sotme në të...

Maqedoni e Veriut/ Shënohen 3 viktima në 24 orët e fundit

Numri i viktimave nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut është rritur, duke shkuar në 29. Sipas mediave vendase, në 24 orët e fundit në Maqedoni...

Ndjesë dhe falenderime ndaj infermiereve tona të vyera

Nga Prof. Dr. Isuf Kalo Sot është Dita Botërore e Shëndetit dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë ka vendosur t’ua përkushtojë këtë ditë juve, infermiereve të...

Një tjetër vend i shtohet listës së zezë nga koronavirusi vdekjeprurës. Teksa një ditë më parë u raportuan për 16 raste, por për aspak panik në Itali, sot është shënuar viktima e parë. Mediat raportojnë se ka humbur jetën 78-vjeçari Adriano Trevisan.

Për këtë ngjarje, kryeministri Giuseppe Conte ka zhvilluar një mbledhje të jashtëzakonshme me Mbrojtjen Civile, në të cilin mori pjesë edhe Ministri i Shëndetit, Roberto Speranza.

Gjatë mbledhjes, Conte ka thënë se janë marrë të gjitha masat, për të përballuar një emergjencë të tillë. “Ne kemi marrë të gjitha masat dhe jemi në dispozicion për të vijuar më tej nëse është e nevojshme”.

Ndërsa ministri Speranza ka shprehur bindjen se do e përballojnë këtë sfidë të vështirë. “Ne jemi të bindur që shërbimi kombëtar i shëndetësisë mund ta përballojë këtë sfidë. Ne kemi bërë një punë shqyrtuese shumë të kujdesshme, për të zgjedhur një nga një kontaktet e ngushta të këtyre njerëzve, dhe po i verifikojmë ato një nga një. Mendojmë se kjo është mënyra më efektive për të bllokuar përhapjen e virusit. Kushdo që ka hyrë në kontakt me njerëz që kanë testuar pozitivisht për virusin, duhet të hyjnë në karantinë. Ndërsa personat që jetojnë në fshatra ku janë raportuar raste të koronavirusit, duhet të qëndrojnë në izolim në shtëpi”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Kurti: Do themeloj një ekip negociator! Unë drejtues, Thaçi anëtar

Kryeministri në detyrë i Kosovës Albin Kurti i ka shkruar letër Përfaqësuesit Special të Bashkimit Evropian për Dialogun dhe Çështje të tjera Rajonale të...

Temperaturat në rritje, njihuni me parashikimin e motit për nesër

Vendi ynë vijon të ndikohet nga kushtet e qëndrueshme atmosferike, ndërsa moti do të jetë i kthjellët përgjatë gjithë ditës së sotme në të...

Maqedoni e Veriut/ Shënohen 3 viktima në 24 orët e fundit

Numri i viktimave nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut është rritur, duke shkuar në 29. Sipas mediave vendase, në 24 orët e fundit në Maqedoni...

Ndjesë dhe falenderime ndaj infermiereve tona të vyera

Nga Prof. Dr. Isuf Kalo Sot është Dita Botërore e Shëndetit dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë ka vendosur t’ua përkushtojë këtë ditë juve, infermiereve të...

Paketat e ndihmës ekonomike/ Denaj: Ja pse nuk krahasohemi dot me Italinë e Spanjën

Ministrja e Ekonomisë dhe Financave ka treguar se pse paketa e ndihmës ekonomike në Shqipëri, nuk krahasohet me atë të vendeve si Italia apo...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT