E diel, 20 Qershor, 2021
23.5 C
Tirana

“Italia është pranë nesh”, Rama në krah të ministrit Di Maio

Kryeministri Rama ka pritur në një takim Ministrin e Jashtëm të Italisë, Luigi Di Maio. Në konferencën për mediat, kreu i qeverisë shqiptare tha se Italia ka qenë pranë Shqipërisë në momentet më të vështira, si dhe në këtë moment për të siguruar vaksinën anti-Covid. Teksa u ndal tek ndihma që Italia ofroi gjatë tërmetit, Rama tha se vendi fqinj ka dhënë mbështetje dhe për njohjen e Shqipërisë në BE.

“U gjendën brenda shumë pak kohe në zonën e fatkeqësisë, duke sjellë shpresë dhe duke shpëtuar jetë njerëzish. Nuk mundem të mos e kujtoj këtu edhe përfshirjen e mikut tonë Luigi Di Maio, dhe kryeministrit Conte, duke shprehur mbështetjen maksimale edhe në Konferencën e Donatorëve.

Sot ndajmë së bashku edhe eksperiencën që po ndan e gjithë bota, të përballjes me armikun e padukshëm, COVID-19. Dua ta falenderoj ministrin për gatishmërinë për të qenë krejtësisht i hapur dhe i gatshëm në funksion të sigurimit të vaksinës, për të cilën e gjithë bota është vendosur në lëvizje.

Siç e kam thënë edhe më parë, Italia falë lidhjes që ka me Shqipërinë është pranë nesh, siç është dhe BE pranë Ballkanit Perëndimor. Sot kemi folur me ministrin për temën e bashkëpunimit.

10 vjet si sot është nënshkruar partneriteti strategjik Shqipëri-Itali. Ne duam të nxisim dialogun në fokusin e temave të bashkëpunimit mes dy vendeve, mbi planin e investimeve për Ballkanin, transport dhe infrastrukturë dhe energji e digjitalizim.

Italia ka vullnetin për të qenë pranë nesh. Herët ose vonë ne do të përcaktojmë partnerët strategjik në këtë rrugë. E fundit, por jo nga rëndësia, dua ta falenderoj ministrin personalisht, është i angazhuar jo thjesht politikisht por edhe personalisht për të qenë avokat i shkëlqyer i integrimit në BE të Shqipërisë”, deklaroi Rama.

Lexo edhe :   Magna Carta dhe si mund të vendoset Rama nën ligjin
Lexo edhe :   Magna Carta dhe si mund të vendoset Rama nën ligjin

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Krimbat

Nga Edmond Tupe Nuk ka pikë dyshimi se krimbat ei krimit kanë hyrë tashmë thellë në trungun e krupshëm të shtetit shterpë shqiptar duke e...

Filmi “Pa vend” dërgon Kosovën në Kanë. A mund ta fitojë “Palmën e Artë”?

Me shumë pak përkrahje nga institucionet e Kosovës, por me një punë dhe vullnet të madh, filmi “Pa vend”, i regjisorit Samir Karahoda do...

Euro 2020/ Itali-Uells, 18:00, Mançini me rrotacion, Verrati pritet titullar

Dy fitore në Romë rezultuan në kualifikimin e Italisë si dhe zgjatjen e serisë së tyre të fitoreve rradhazi në dhjetë, ndërsa sonte mund...

Si shkoi realisht samiti Bajden-Putin?

Nga Francesca Salvatore Takimi i së mërkurës midis Xho Bajden dhe Vladimir Putinit ishte shumë i kujdesshëm. Megjithëse ka nga ata si Metju Rojanskit, drejtor...

Faqet e para të gazetave sportive europiane, 20 qershor 2021

La Gazzetta dello Sport: Mançini, je të gjithë ne! Rotacion tek kombëtarja, nga Beloti tek Verrati Corriere dello Sport: Soliditet axurr, Italia tashmë e kualifikuar:...