E hënë, 25 Maj, 2020
16 C
Tirana

Ish-presidenti amerikan ndihmoi në ndërtimin e 4.300 shtëpive për të pastrehët

Më të lexuarat

Koronavirusi në Shqipëri/ Rritet numri i viktimave

Në Shqipëri është rritur numri i viktimave nga COVID-19, duke shkuar në 32. Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se mbrëmjen e sotme ka ndërruar...

“Rreth 131 mijë debitorë nuk kanë hyrë në aktmarrëveshje”, OSHEE del me njoftimin e rëndësishëm

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, iu bën thirrje të gjithë debitorëve të energjisë të bëhen pjesë e aktmarrëveshjes për të përfituar faljen e...

Si do bëhet hapja e transportit publik? Përgjigjet Rama

Kryeministri Edi Rama bëri me dije se hapja e transportit publik do të bëhet “pjesë-pjesë”. Kreu i Qeverisë sqaroi qytetarët se deri në fund të...

Aleanca për Teatrin e zhvendos protestën në një tjetër qytet

Një ditë më parë, Aleanca për Teatrin ishte në Durrës përpara Pallatit të Kulturës, ku zhvilloi një tubim sensibilizues dhe u mblodhën firma për...

Aksident rrugor në aksin Seman-Fier, plagosen dy persona

Së fundmi ka ndodhur një aksident rrugor në aksin Seman-Fier. Aksidenti ka ndodhur përkatësisht në zonën e njohur si Çlirim i Fierit. Raportohet se kanë mbetur...

COVID-19/ Kur do hapen kufijtë? Rama tregon datën

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se Shqipëria do të hapë kufijtë tokësorë me fqinjët, më datën 1 Qershor. “Duke nisur nga 1 Qershori do...

Protestë tek Liqeni Artificial, qytetarët thyejnë me forcë perimetrin e Policisë

Një protestë është zhvilluar së fundmi tek Liqeni Artificial në Tiranë pasi ai u mbyll gjatë fundjavës. Raportohet se qytetarët kanë thyer me forcë perimetrin...

Si paraqitet situata nga koronavirusi në Itali? Dalin të dhënat e fundit

Si paraqitet situata nga koronavirusi në Itali? Autoritetet përkatëse bëjnë me dije se 50 persona kanë humbur jetën në shtetin fqinj gjatë 24 orëve të...

Zbulohet biznesmeni që mbante milionat në makinë, ja ku do i çonte

Të dhëna të reja kanë dalë nga hetimet paraprake, sa i takon vjedhjes së lekëve nga bagazhi i mjetit të një biznesmeni. Me datë...

“E ndoqa me vrap derisa u lodh”, flet i riu që ndali rrëmbimin e fëmijës në Korçë

Një ngjarje e rëndë u regjistrua mbrëmë në Korçë, teksa një vajzë 4-vjeçare është tentuar të rrëmbehet ndërsa ishte me nënën e saj. Ishin banorët...

Për shumë njerëz, ndërtimi i shtëpive të banimit është shumë rrallë një përvojë vetjake. Shumë nga vullnetarët, angazhohen në kuadër të projekteve të ndryshme nga shoqëria civile, përmes programeve shkollore, misioneve humanitare, ose si përmbushje e orëve të kërkuara nga gjykata për punë vullnetare në dobi të komunitetit.

Por rasti i ish-presidentit amerikan Xhimi Karter, është i pazakontë. Teksa vullnetarë mund të mburren me ndërtimin e një ose dy shtëpive, përmes projektit të tij, atë të ndërtimit çdo javë të një shtëpie në të gjithë globin, Xhimi Karter ka ndihmuar në ndërtimin e më shumë se 4.000 shtëpive për njerëzit në nevojë në 35 vitet e fundit.

Edhe më mbresëlënës është fakti që ai ka kontribuar në projekte të tilla, edhe kur ka qenë duke u kuruar nga sëmundjet tumorale në mëlçi dhe tru. Edhe sot në moshën 95-vjeçare, ai nuk e ndan çekiçin nga dora.

Në marsin e vitit 1984, 3 vjet pasi u largua nga Zyra Ovale, Karter dhe gruaja e tij, Rozalin, nisën që të ndërtonin vullnetarisht shtëpi banimi prej druri, për organizatën “Habitat for Humanity in Americus” me seli në Xhorxhia.

“Organizata zhduku me sukses stigmën sociale mbi bamirësinë, duke e zëvendësuar atë me një partneritet të suksesshëm. Njerëzit që do pajisen me shtëpinë e tyre, punojnë krah për krah me vullnetarët, dhe në këtë mënyrë ata do të ndjehen se janë në një nivel të barabartë”, deklaroi ish-presidenti.

Në fakt, ky partneritet e frymëzoi akoma më shumë familjen Karter. Të nxitur nga mënyra se si projekti ishte në përputhje me vlerat e tyre fetare, dhe dashurinë e tyre për të ndihmuar njerëzit më në nevojë, çifti presidencial e ftoi organizatën të lidhte një partneritet me Qendrën Karter.

Së bashku, të dyja organizatat themeluan “Carter Work Project”, që i çon shtëpitë e ndërtuara nga “Habitat for Humanity in Americus” në pjesë të ndryshme të botës, në bazë të projekteve javore.

Që atëherë, çifti Karter i ka kushtuar një pjesë të mirë të kohës së tyre ndërtimeve të shtëpive. Ndërmjet viteve 1984-2019, Xhimi dhe Rozalin Karter kontribuoi në ndërtimin ose riparimin e afro 4.331 shtëpive. Me ndihmën e mbi 103.000 vullnetarëve, ata i kanë ndërtuar ato shtëpi në 14 vende të ndryshme.

Kohët e fundit, çifti presidencial ka kontribuar në ndërtimin e një shtëpie në Neshvill, në tetor 2019, edhe pse ish-presidenti ishte rrëzuar aksidentalisht, duke u lënduar shumë. Në tetor, Karter ndodhej në shtëpinë e tij në Pleins, Xhorxhia kur përplasi kokën mbi një lavaman.

Ai u dërgua në një spital, dhe iu nënshtrua 14 qepjeve.

Mjekët e këshilluan të pushojë për disa ditë. Por, ai shkoi gjithsesi në Neshvill, dhe ndihmoi në ndërtimin e një shtepie tjetër për njerëzit në nevojë. Qendra Karter, raportoi se ish-presidenti dhe zonja e parë kanë planifikuar ndërtimin e 21 shtëpive në atë zonë, së bashku me disa qindra vullnetarë, përfshirë legjendat e muzikës kauntri Gart Bruks dhe Trisha Jirud.

Megjithë problemet shëndetësore, Karter u angazhua si gjithë të tjerët në ndërtimin e shtëpisë së radhës. Ai pranoi se nuk e dinte se sa kontribut mund të jepte në projekt, por konfirmoi se do të vazhdonte të qëndronte aty, për të dhënë sado pak ndihmën e tij.

Xhimi dhe Rozalin Karter, kanë dhënë në çdo rast kontribuan e tyre në secilën prej shtëpive të ndërtuara. “Të 21 shtëpitë e reja, do të kenë diçka nga kontributi ynë”, tha ai. Lëndimi i tij në ballë, nuk ishte pengesa e vetme shëndetësore që ish-presidenti kishte pësuar para tetorit.

Po atë muaj, iu nënshtrua një operacioni në kockën e legenit. Dhe përkundër faktit që ishte urdhëruar të pushonte, ai e planifikoi udhëtimin e tij për në Neshvill.

Në vitin 2017, Karter ishte duke ndihmuar në ndërtimin e një shtëpie në Kanada, kur u rrëzua përtokë si pasojë e dehidratimit. Megjithë kushtet e vështira, 92-vjeçari Karter kishte këmbëngulur të punonte, dhe ishte angazhuar gjatë gjithë ditës, pavarësisht vapës së madhe. Pasi mori ndihmën e parë, ai vazhdoi punën.

Në vitin 2015, Xhimi Karter njoftoi se ishte diagnostikuar me sëmundjen e melanomës, dhe se megjithë nënshtrimin ndaj një operacioni, për të hequr një pjesë të mëlçisë së tij, tumori dukej se po përhapet. Në trurin e tij u zbuluan 4 vatra infeksioni, dhe Karter besonte se ai kishte vetëm disa javë jetë.

Shumëkush nisi të pyeste, nëse Karter do të vazhdonte apo jo punën vullnetare për ndërtimin e shtepive për njerëzit në nevojë. Absolutisht që po tha ai. Në marsin e vitit 2016, ai njoftoi se nuk kishte më nevojë për kurimin e kancerit. Pasi iu nënshtrua një testi me skanerin MRI, u zbulua se sëmundja e rëndë nuk po përhapej më.

Sot, mjekët po e mbajnë nën vëzhgim, se mos rigjenerohet kanceri i tij, por çdo gjë po shkon mirë. Përveç disa gungave dhe mavijosjeve gjatë vitit të kaluar, ish-presidenti 95-vjeçar mbahet ende shumë mirë. Puna e tij si bamirës, duket se nuk ka të ndalur.

TIRANA TODAY

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zyrtari i SHBA: Kina fshehu virusin, do t’i shkojmë çështjes deri në fund

Një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë e krahasoi mënyrën se si e trajtoi Kina çështjen e koronavirusit me fshehjen që Bashkimi Sovjetik...

Koronavirusi/ Një lajm i mirë vjen nga Kosova

Mbrëmjen e sotme një lajm i mirë ka ardhur nga Kosova lidhur me koronavirusin. Raportohet se gjatë 24 orëve të fundit, nuk është regjistruar asnjë...

“Europa Nostra” për Teatrin: Le të shënojë kjo ngjarje fillimin e një zgjimi

Organizata “Europa Nostra” i ka dërguar ditën e sotme një letër Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit. Në ditën e Bajramit, si një mbështetëse e kauzës...

Policia bllokoi liqenin me shirita, “rebelohen” qytetarët

Me urdhër të qeverisë, Tirana gjatë kësaj fundjave i është nënshtruar masave izoluese. Këtë të dielë të gjitha aktivitetet dhe bizneset janë mbajtur të mbyllura,...

Rama: Kjo do të jetë java e fundit e kufizimit

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se kjo do të jetë java e fundit e kufizimit të orareve. Në vijim, ai pohoi se fundjava do...
WhatsApp KONTAKTO TT