E enjte, 28 Maj, 2020
10 C
Tirana

“Do më bësh një foto?”, kërkesa prekëse e 10-vjeçarit nga Thumana

Më të lexuarat

Klosi jep arsyen pse ndalohet ende plazhi në Shqipëri

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, ka folur mbrëmjen e sotme për masat lehtësuese të qeverisë. Në një intervistë për emisionin “Open” në Top...

“Ndjesë për ofendimet”, Rama: Çdo gjë është vendosur në mënyrë zyrtare

Kryeministri Rama u tregua mjaft i drejtëpërdrejtë, ndërsa u ktheu një përgjigje të gjithë atyre qytetarëve të cilët janë ndjerë të ofenduar. Kjo ka...

Meta vlerëson me dekoratë Heroin e Popullit, Vasil Laçi

Presidenti Ilir Meta ka dekoruar sot Heroin e Popullit, Vasil Laçi (pas vdekjes) me “Dekoratën e Flamurit Kombëtar”. Motivacioni i dekorimit ishte: “Atdhetarit antifashist, që...

“Do ta ndërtojmë me forcat tona”/ Rama premton realizimin e një tjetër projekti

Kryeministri Edi Rama ka premtuar se do të ndërtohet shumë shpejt edhe HEC-i i Skavicës. Sipas kryeministrit, Skavica do jetë një vepër e vështirë, por...

Rama jep lajmin e shumëpritur: Kjo është java e fundit me masat shtrënguese

Kryeministri Rama zbuloi se kjo do të jetë java e fundit e masave strikte të mbylljes prej pandemisë. Lidhur me shqetësimin e qytetarëve, ai tha...

Koronavirusi/ “Bëni kujdes o njerëz”, Rama thirrje qytetarëve

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se është shumë në merak, lidhur me situatën e krijuar nga koronavirusi në vend. Kreu i Qeverisë iu bëri...

‘Qytetari dixhital’ zbardh skemën e mashtrimit në Korçë/ Berisha: Në lojë 100 milionë

Ish-kryeministri Sali Berisha nuk ndalet me mesazhet denoncuese nga “qytetari dixhital”. Këtë herë bëhet fjalë për një denoncim në Bashkinë e Korçës, që nëse...

“Do të vras”, Brataj tregon publikisht kërcënimet me jetë

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, është treguar mjaft i hapur, ndërsa ka rrëfyer se gjatë punës ë tij ka pasur plot të papritura....

Sërish numër i lartë i rasteve të reja, bilanci për 24 orët e fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se janë konfirmuar 21 raste të reja me koronavirus në vend. Sipas njoftimit, 13 prej rasteve të reja janë...

“Më i madhi në rajon”/ Rama tregon projektin që do të ndërtojë kompania franceze

Kryeministri Edi Rama bën me dije se kompania franceze “Voltalia as” është fituese e ankandit ndërkombëtar për parkun fotovoltaik të Karavastasë. Kreu i qeverisë e...

Tërmeti shkatërrimtar i 26 nëntorit la pasoja të mëdha në vendin tonë. Viktima, të lënduar e shumë shtëpi të dëmtuara ishte panorama e përgjithshme e asaj të marte të zezë.

Shumë persona mbetën nën gërmadha, e po kështu u shuan shumë kujtime. Në ato çaste tmerri, një dëshirë i bashkonte të gjithë, që bilanci të mos rritej. Për fat të keq, 51 persona humbën jetën e po kështu, dhjetra familje mbeten në qiell të hapur.

Gazetari Enrik Mehmeti ka ndarë me ndjekësit e tij një mesazh mjaft prekës, për të kuptuar se çfarë traume la tërmeti. Një 10-vjeçar nga Thumana, një ndër zonat më të prekura nga tërmeti, i ka shprehur dëshirën gazetarit për të bërë një foto. Çdo gjë e ngritur me djersë, tashmë është nën gërmadha. Një etapë e re i pret përpara. I mituri, i trishtuar për çfarë ndodhi, i ka kërkuar gazetarit që ti bëjë një foto, si për ti kujtuar se jeta vazhdon.

“Do më bësh dhe mua një foto se skam më asnjë?”, ishte kërkesa e 10 vjeçarit nga Thumana, i cili po qëndronte me të atin kur po realizoja foto, mes gërmadhave të pallateve që i morën jetën shumë njerëzve.

Lexo edhe :   Vodhën 84 mijë euro duke klonuar karta bankare, bien në pranga 3 durrsakët

“Jo vetëm do të bëj sa foto të duash, madje do dal dhe unë me ty, sepse të gjithë jemi krenar për ju”. Pasi i bëra disa foto, i kalova kolegut të Rai-it telefonin për të më fotografuar me heroin e vogël…

Nën ato rrënoja nuk u varrosën vetëm jetët e shumë njerëzve, por edhe shumë kujtime të banorëve të tjerë që mbijetuan…Banorët e prekur nga tërmeti kanë nevojë jo vetëm për anën materiale që është kryesorja, por edhe për ngrohtësinë, për të kapërcyer këtë dhimbje…Një fjalë të ngrohtë minimalisht, mund ta thotë gjithkush….”.

Lexo edhe :   Vodhën 84 mijë euro duke klonuar karta bankare, bien në pranga 3 durrsakët

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Murrizi: Në shtator mund të kthehet ’97-ta

Deputeti Myslim Murrizi, paralajmëroi se në shtator dhe në tetor mund të ketë një '97 të dytë. Duke i paraprirë situatës së tensionuar politike,...

Reforma Zgjedhore, Murrizi zbulon çfarë do të ndodhë nesër

Deputeti dhe kreu i grupit parlamentar demokrat, Myslim Murrizi, deklaroi se është marrë vendimi që nesër, 12 deputetë të opozitës do të deklarojnë votën...

Deputeti Alimadhi lëshon deklaratën e fortë: Në spital bëhet politikë

Deputeti Adriatik Alimadhi, tashmë e ka fituar betejën me koronavirusin. Në një lidhje me Skype në “Open”, ai foli për situatën e tij. Alimadhi...

Marrëveshje Rama-Basha-Kryemadhi? Hajdari paralajmëron për ndikimin e ndërkombëtarëve

Sistemi Zgjedhor ka qenë kryefjala gjatë ditës së sotme dhe jo vetëm. Kryemadhi dhe Vasili i shkuan në zyrë Bashës. E ndërsa ky i...

“Ça kujtoni ju mor legena?” Deputeti rrëmben tokën-shtet në bregdet

“Stop” ndalet në Sarandë, pasi qytetari Ardit Cikuli, komshi me deputetin e Ballit Kombëtar, Artur Roshi, denoncon se ky i fundit po tenton të...
WhatsApp KONTAKTO TT