E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
1 C
Tirana

Ish-drejtori i ISHP-së denoncon: Antibiotikët po shiten si karamele në farmaci

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Vitamina C dhe D s’kanë efektivitet për Covid/ Mjeku publikon fakte tronditëse

Mjeku, Erion Dasho ka zbuluar fakte tronditëse për efikasitetin e vitamincës C dhe D, të cilat thotë se nuk kanë treguar asnjë evidencë për...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Tema e menaxhimit të situatës pandemike, çdo ditë krijon boshllëqe për debate të forta në arenën politike të vendit dhe jo vetëm.

Ish-drejtori i Institutit të Shëndetit Publik Besnik Jakaj, ka akuzuar Ministrinë e Shëndetësisë se nuk ka zhvilluar një plan strategjik për situatën.

Sipas Jakaj, deri më tani nuk është bërë bilanc i plotë, nuk është bërë testim, gjurmim, nuk apo edhe hetim epidemiologjik.

“Nuk është bërë një plan strategjik, sepse nuk është bërë bilanc i plotë, nuk është bërë testim, nuk është bërë gjurmim, nuk është bërë hetim epidemiologjik dhe në këto kushte nuk është vendosur standardi i mjekimit, nuk është monitoruar mjekimi në shtëpi. Mjekimi në shtëpi duhet të merret me recetën e mjekut, me monitorimin e tij, sepse nuk duhet ta lëmë në dorë të qytetarit. Ka një protokoll bazë nëpër të cilin mjekohen simptomat”, tha ai.

Ish-drejtori i ISHP, ka denoncuar rastin e shitjeve të antibiotikëve në farmaci pa asnjë rekomandim, ndërkohë që ka shtuar se i janë dhënë paga bonus vetëm personelit mjekësor të spitaleve Covid.

”Sistemi i kontrollit të barnave është pa asnjë lloj monitorimi. Shiten antibiotikët si karamele në farmaci, pa asnjë monitorim. Shërbimi farmaceutik është një nga shërbimet më të konsoliduara në Republikën e Shqipërisë, por ka abuzues. Nuk përjashtohet rasti që ka mjekë abuzues. Armata e mjekëve kanë bërë një punë të jashtëzakonshme, por brenda tyre mund të ketë edhe të paaftë, abuzues. Ndaj është menaxhimi i sistemit shëndetësor.

Nga ana tjetër u është dhënë bonues vetëm mjekëve në spitalet Covid, ndërkohë që është i gjithë shërbimi parësor që po përballet në të njëjtën masë me rrezikshmërinë e infektimit me Covid, por edhe me punën e ngarkuar dhe me orët e tejzgjatura, nuk është dhënë asnjë pagë shtesë. Kjo është e padrejtë, nuk është motivuese për personelin mjekësor. Në finale kthehet në mungesë shërbimi ndaj qytetarëve shqiptarë.”, u shpreh Jakaj në ‘Ora News’.

Lexo edhe :   Ndoka: Covid-in do e 'luftoja' më mirë se Manastirliu
Lexo edhe :   Shqiptarët harxhuan miliona euro për kurim nga Covid, Turqia bllokon charterat

 

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Të dashur mjekë!Basha po ju mbron, siç do të mbrohej po të ishte në vendin tuaj

Nga: Mero Baze Një kolege e zyrës së Lulzim Bashës në zyrat e UNMIK në Kosovë, më pati treguar një detaj interesant nga puna e...

Mbante armë me silenciator në banesë, pranga 65-vjeçarit të rrezikshëm

Uniformat blu kanë vënë në pranga 65-vjeçar, i cili mbante armë zjarri me silenciator në banesë. Shtetasi me inicialet O.I., rezulton me precedent të...

Edi Manushi flet pasi u infektua me Covid-19 (VIDEO)

Moderatori Edi Manushi është infektuar nga Covid-19. Ai ka realizuar një lidhje me Skype për emisionin “Ftesë në 5”, ku ka zbardhur më shumë...

“Kërkoi tepsi e timon”, Maliqi: Rama është çmendur nga braktisja e socialistëve

Deputeti Lefter Maliqi ka lëshuar një lum akuzash ndaj kryeministrit Rama, ndërsa citon se do të dalë i humbur në zgjedhjet e 25 prillit. Me...

Balla dhe 17 deputetë kërkesë Ruçit: Komision për raportin e Dick Marty-t

Prej javësh, mazhoranca ka hedhur akuza në drejtim të kryedemokratit Basha, në lidhje me rolin tij në hetimet ndaj UÇK-së. Nga ana tjetër, kreu...