Bota

Irak/ Dhjetëra viktima e qindra të plagosur


               Publikuar në : 22:58 - 07/12/19 M D

Në Irak njerëz të armatosur sulmuan protestuesit antiqeveritarë në qendër të Bagdatit mbrëmjen e së premtes, duke lënë 23 të vrarë.

Policia dhe burime të shëndetësisë në kryeqytetin Bagdat thanë se më shumë se 127 të tjerë u plagosën nga zjarri i armëve dhe goditjet me thikë.

Tre punonjës të policisë ishin mes të plagosurve. Ky është një nga sulmet më vdekjeprurëse në Bagdat qëkur mijëra protestues pushtuan rrugët e kryeqytetit me 1 tetor me kërkesat për reforma të gjëra politike dhe ndalimin e influencës së Iranit në punët e Irakut, raporton “Voa”.

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT