E diel, 29 Nëntor, 2020
17 C
Tirana

Shpallet triumfuesi i ‘Këngës Magjike’, këtë vit jepen vetëm 6 çmime

Më të lexuarat

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Infermierja pranon se gënjeu për kontrollin e Maradonës, çfarë thonë hetuesit

Diego Armando Maradona u nda nga jeta për shkak të një arresti kardiak. Shumë është aluduar për ndarjen nga jeta, dhe se sa është...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

”Autorët i zunë pritë”/ Zbardhen detaje të reja nga atentati në Shkodër

Zbardhen detaje të reja në lidhje me ekzekutimin mafioz të ndodhur paraditen e sotme në Shkodër. Mësohet se autorët kanë qenë dy persona, të...

I shtruar prej 1 jave në Infektiv, mjeku humb betejën me Covid-19 (Emri)

Covid-19 i ka marrë jetën një tjetër mjeku në vendin tonë. Bëhet fjalë për mjekun okulist Ferdinand Shkrepa, i cili ndërroi jetë në moshën...

Këngëtarja e njohur Eneda Tarifa është shpallur fituesja e edicionit të 21 të festivalit Kënga Magjike.

Festivali i cili u zhvillua mbrëmjen e djeshme solli shumë risi në krahasim me vitet e kaluara. Për vite me radhë në këtë kompeticion janë shpërndarë 20 çmime për 20 finalistë, por kjo gjë ndryshoi në këtë edicion. Vetëm 6 çmime u dhanë mbrëmë: 3 çmime për tre vendet e para ndërsa tre çmimet tjera për kategoritë “Best New Artist”, “Best New International Artist” dhe “Best Big International Artist”.

Çmimi për artistin e ri më të mirë shkoi për këngëtarin nga Kosova por që jeton në Gjermani, Khuba. Ndërsa çmimi “Best New International Artist” shkoi për dyshen nga Italia “Sizma”. Kurse Tamara Todevska nga Maqedonia u shpall si artistja më e mirë internacionale.

Një ndryshim tjetër në këtë kompeticion ishte edhe sistemi i votimit. Përveç votimit të artistëve, këtë vit u shtua edhe votimi i publikut dhe ai i jurisë.

Në fillim u treguan pikët që artistët kishin dhënë për njëri-tjetrin, ku bindshëm vendin e parë e mbante Eneda Tarifa. Më pas është zbuluar edhe votimi i jurisë, e cila pikët maksimale ia dha Tamara Todevskës. Por ky votim nuk ndryshoi gjë në renditjen e 3 këngëve të para. Më pas u zbulua edhe votimi i publikut i cili i dha më shumë pikë këngëtares Fifi, plot 300 pikë.

Votimi i publikut bëri që Fifi të renditej nga vendi i tretë në vendin e dytë, por nuk ndryshoi gjë për vendin e parë.

Kështu 5 këngët më të votuara për mbrëmjen e djeshme ishin këto:

Në vend të parë – Eneda Tarifa

Në vend të dytë – Fifi

Në vend të tretë – Anxhela Peristeri

Në vend të katërt – Tamara Todevska

Në vend të pestë – Marsela Çibukaj

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

‘S’jemi të pavarur dhe as të çliruar, 5 miliarderë na kanë marrë peng’

Politogolu dhe analisti Afrim Krasniqi, ndryshe nga atmosfera festive gjatë këtyre dy ditëve ka dalë me një gjykim ndryshe. Përmes një postimi në Twitter,...

Busti i Skënderbeut/Spahiu: Kanë ëndërruar që të jetë më i gjatë se Rama

Dje në Prizren u inaugurua shtatorja e bronztë e “Gjergj Kastriotit- Skënderbeu”. Në Ditën e Flamurit, ditëlindjen e komandantit “Adem Jashari”, dhe daljen e...

Grabitje në 60 sekonda/Minorenët bëjnë namin, policia merret me gjobat

Në kohën kur Policia e Shtetit ka dalë në terren e merret me personat të cilët nuk janë të pajisur me maskat anti-Covid, nga...

Mbrëmë u shfaq në emisionin e Luana Vjollcës, këngëtarja: Jam infektuar

Këngëtarja Manjola Nallbani ka rezultuar pozitive me koronavirus. Ajo ka qenë e ftuar mbrëmjen e djeshme në “Shiko kush luan”, por ka sqaruar se...

Rusja “përplas” në tokë burrin 240 kilogramë (FOTO-VIDEO)

Ndonjëherë përmasat trupore nuk kanë rëndësi, dhe këtë e ka dëshmuar shumë mirë një femër e cila ka hedhur në tokë burrin që peshon...