E martë, 23 Shkurt, 2021
11 C
Tirana

Rikthehen lëkundjet e tërmetit në vend, regjistrohen 2 të tjerë në Durrës

Pas disa ditësh qetësie, rikthehen lëkundjet e tërmetit në vend. Një tjetër tërmet është ndjerë pas mesnatës në fshatin Shetaj të Durrësit.

Sipas qendrës evropiane të tërmeteve (CSEM), lëkundja ka qenë me magnitudë 4.5 të shkallës Rihter dhe është regjistruar në orën 00:14.

Por ky nuk ka qenë i vetmi. Vetëm pak minuta më vonë, në orën 00:34 një tjetër lëkundje më e lehtë se e mëparshmja u ndje në Durrës. Tërmeti ishte me magnitudë 3 të shkallës Rihter, me një thellësi 29 kilometër.

Sipas sizmologëve këto lëkundje vijnë si pasgoditje të tërmetit të fuqishëm të 26 nëntorit, i cili shkaktoi 51 viktima. Ato kanë bërë me dije se këto lëkundje janë normale dhe se do vijojnë të ndodhin për një periudhë të pacaktuar kohe. Sizmologë të ndryshëm kanë bërë me dije se qytetarët nuk duhet të panikosen, pasi lëkundjet në vijim do jenë më të vogla.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vuçiç: Na pret një presion i madh për ta njohur Kosovën

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç, pas mbledhjes në Partinë Progresive Serbe ka folur në lidhje me dialogun Kosovë-Serbi. Sipas Gazeta Express, Vuçiç ka thënë se vendi...

Basha: Taksa e sheshtë 9%, çlirim për financat e sipërmarrjes shqiptare

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha shprehet se ulja e taksës nga 15 në 9%, do të çlirojë financat e sipërmarjes shqiptare. Teksa publikoi një...

Brataj vaksinoi shoferin personal? Urgjenca Kombëtare reagon pas akuzave

Qendra Kombëtare e Urgjencës Mjekësore ka reaguar sot pas lajmit të publikuar në rrjetet sociale për vaksinimin e një shoferi të këtij institucioni. QKUM shprehet...

Detaje të reja për vdekjen e Maradonës, hetuesit përfshijnë dhe dy të dyshuar

Në hetimin për vdekjen e Diego Armando Maradonas janë përfshirë edhe dy të dyshuar të tjerë. Ata janë Nensi Forlini, ekzekutive e kompanisë së...

Vrasja e dyfishtë për drogë në Malësi të Madhe/ Mbyllen hetimet për babë e bir

Pesë muaj nga vrasja e Vilson Çutajt dhe Klemend Pepajt në Malësi të Madhe, Prokuroria e Shkodrës ka mbyllur hetimet duke gjetur vetëm një...