E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

“I vetmi që nuk përdor kufje”, batuta e Ramës me zv. ambasadorin e SHBA

Sa i takon operacioneve intensive gjatë muajit që lamë pas për shuarjen e zjarreve, kreu i qeverisë Edi Rama ka falenderuar ambasadorët. Ai është ndalur tek ambasadorja amerikane Yuri Kim dhe ambasadori i BE-së, Luigi Soreca, për të cilët tha se kur kemi nevojë, janë qytetarë shqiptarë. Kryeministri nuk kurseu batutën për zv.ambasadorin e ri të SHBA-së, Demian Smith, duke thënë se është i vetmi nga të huajt që kupton shqip.

“Dua të falenderoj ambasadorin e BE-së dhe të SHBA-së. S’është falenderim formal dhe as diplomatik. Sot dua që edhe Luigi dhe Yuri që nuk është e pranishme, por është e pranishme përmes zv.ambasadorit i cili është i vetmi që nuk përdor kufje nga të huajt se di edhe shqip. Dhe na kupton edhe kur ne mendojmë se flasim një gjuhë që nuk e kupton. Të gjithë kanë qenë të vëmendshëm dhe të interesuar për të marrë vesh se si shkoi dita, apo çfarë do të bëjmë sot. Soreca e Kim janë qytetarë kur kemi nevojë, jo ambasadorë. Prania e Holandës dhe Republikës Çeke, dua ti falenderoj për ndihmën që dhanë duke vënë në dispozicion të operacioneve për fikjen e vatrave”, deklaroi Rama.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...

Do jepni dorëheqjen nga PD? Basha: 95% e demokratëve më duan

Në një prononcim për gazetarët nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha tha se 95% e demokratëve e duan në krye të betejës. Nga ana...