E mërkurë, 8 Korrik, 2020
31 C
Tirana

“I shkelin syrin njëri-tjetrit”, Basha merr ‘goditjen’ e fortë nga aleati i tij

Më të lexuarat

Macron shkarkon ministrin e Brendshëm

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, shkarkoi të hënën nga detyra ministrin e Brendshëm, Christophe Castaner. Shkarkimi është pjesë e një riorganizimi të kabinetit qeveritar, pas...

Berisha publikon denoncimin/ Veliaj vendos taksë për t’u futur në Parkun e Liqenit

Hyrja për në Parkun e Liqenit të Tiranës, është bërë me pagesë. Ndonëse më herët nuk është bërë publike një gjë e tillë, qytetarët...

I sekuestrohen tri llogari bankare me vlera marramendëse, policia i nxjerr emrin ‘bosit’ nga Fieri

Pas një hetimi disamujor është bërë ekzekutimi i vendimit të Gjykatës së Shkallës së Parë Fier, për vendosjen e konfiskimit të tri llogarive bankare...

“10 mijë euro shpërblim”, policia kërkon ndihmën e qytetarëve për një person të rrezikshëm (FOTO)

Policia e Shtetit kërkon ndihmën e qytetarëve, për të gjetur një person shumë të kërkuar. Bëhet fjalë për shtetasin Talo Çela, 49 vjeç, lindur...

Aktori i serialit ‘Sulejmani i madhërishëm’ dhunon partneren e tij (FOTO)

Edhe aktorët e serialeve kanë një jetë të trazuar, me plot të papritura. Angazhimet e tyre profesionale dhe produkti i tyre, i nxjerr më...

“U largova nga Shqipëria, do isha viktima e radhës”, ish-drejtuesi i policisë flet pa ‘doreza’

Shkëlqim Pepkolaj ka mbajtur postin e zv-drejtorit të Drejtorisë Vendore të Policisë së Elbasanit, por dhe detyra të tjera të rëndësishme në Policinë e...

Gent Cakaj shkarkon të gjithë stafin e ambasadës shqiptare në Athinë, i dërgon Metës emrin e ri

Ministri në detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, ka shkarkuar të gjithë stafin e ambasadës shqiptare në Athinë, përfshi edhe ambasadoren. Një...

Situata shqetësuese në Shqipëri/ Mësuesja infektohet gjatë provimit të maturës

Koronavirusi po shtohet me ritme të frikshme. Situata në vendin tonë po njeh trend në rritje, e po kështu edhe bilanci i viktimave është...

Ndryshimi mes trupit të gruas dhe burrit: 8 fakte që duhet t’i dini

Trupi i gruas, ndonëse mund të përshkruhet gjerësisht si i butë dhe delikat, ndodh të durojë edhe dhimbjet e paimagjinueshme të lindjes. Por kjo...

“Jep dorëheqjen, nuk izolohemi”, protesta në Beograd kundër shtetrrethimit (FOTO)

Pas masave të shtetrrethimit që lajmëroi presidenti Vuçiç, për shkak të përhapjes së koronavirusit, mbrëmjen e djeshme në Beograd nisën protestat. Mijëra qytetarë zbarkuan në...

Kreu i Partisë Agrare Ambientaliste, Agron Duka, i ftuar në emisionin ‘Repolitix’, ka dalë kundër kryedemokratit Basha, duke thënë se nuk ka vullnet për të ndryshuar sistemin. Madje Duka lëshoi një deklaratë të fortë, ndërsa zbuloi se PS-PD e kanë mbyllur marrëveshjen me kohë, madje së bashku me LSI-në për të mos ndryshuar sistemin. Sipas tij, Reforma Zgjedhore do të jetë thjeshtë një arnim, dhe jo një reformë rrënjësore. Duka u shpreh se Basha, edhe falë presionit të aleatëve, mbetet i hapur për çdo lloj sistemi. Por për të, kjo është e kotë, pasi mungon vullneti nga dy partitë e mëdha.

“Nuk do kishte gjë të keqe nëse do shtyhej afati pas 31 majit, po sipas mendimit tim, mund të mos jem në të njëjtën linjë me PD. Reforma do ishte e plotë nëse do ishte me kirurgji, që të bëhej e plotë me sistemin. Duke qenë se i kanë shkelur syrin njëri-tjetrin, që mbrojnë sistemin, PD thotë që është i hapur për ndërrim sistemi, por duan që fillimisht të rregullojnë Kodin Zgjedhor. Duket sikur po arnojmë, por që të bëhet realisht ashtu siç duhet për shqiptarët. Do ishte shumë mirë që të dëgjoheshin zërat e qytetarëve, që të kalonte në sistemin ku qytetarët të zgjidhnin atë që donin.

Lexo edhe :   Denoncimi i Bashës për bazën ushtarake në Sarandë, Meta tregon hapin që do ndërmarrë

Basha ka thënë shpesh herë, ndoshta dhe nga presioni i aleatëve, ka thënë se është i hapur për çdo lloj sistemi, por duket që nuk ka asnjë vullnet nga dy partitë e mëdha, dhe nga LSI. Por s’më ndalon njeri që të them mendimin tim, kjo mund të jetë një kosto për mua. Nuk jemi në të njëjtën linjë me Bashën. Asnjëherë Basha nuk na ka kundërshtuar në mënyrë kategorike, por duket se ka një dakordësi mes tyre, do i rregullojnë disa gjëra që këtyre u duket se ndikojnë në zgjedhje, por thonë se me sistemin s’do merremi se s’kemi kohë. Kjo më duket gjëja më e flliqtë për shqiptarët. Kanë kaluar 2 mandate, dhe prapë s’kanë gjetur. Nuk e ndryshojnë se duan të ruajnë monopolin e kandidatëve. E kanë mbyllur këtë punë pavarësisht propozimit të Ambasadës Amerikane, u mbyllen dyert të rinjve në politikë”, u shpreh Duka.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

VIDEO/ Protesta e mbrëmshme, policët serbë rrahin brutalisht qytetarët

Pamje të rënda janë publikuar në rrjetet sociale nga protestat e mbrëmshme që u zhvilluan në Serbi, për të kundërshtuar orën policore të vendosur...

Premier League, Chelsea parakalon Leicesterin dhe merr vendin e tretë

Do të jetë një betejë e fortë në 3 javët e fundit të Premier League për të mësuar se cilat do të jenë skuadrat...

Ish-deputeti zbardh skandalin: 5 tamponë janë në gjendje për Shkodrën

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Bardh Spahia, ka denoncuar mungesën e tamponëve në spitalin e Shkodrës. Ai i është drejtuar Ministres së Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu,...

“Pacientë të rinj me simptoma të rënduara”, Manastirliu lëshon thirrjen e fortë (FOTO)

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, apelon sërish në shenjë këmbane alarmi ndaj qytetarëve, lidhur me masat ndaj pandemisë. E shqetësuar për numrin në rritje të...

Komisioneri Oliver Varhelyi: Për Shqipërinë thelbësor mbetet sundimi i ligjit

Komisioneri për zgjerimin e BE, Olivér Várhelyi prezanton në një intervistë ekskluzive për DW përmbajtjen e draft-kuadrit për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë...