Në kërkim për vrasje, arrestohet 50-vjeçari shqiptar në Greqi me qëllim ekstradimi

Një 50-vjeçar shqiptar është arrestuar në Lamia të Greqisë.

Shtetasi, Arben Muça ishte në kërkim nga policia shqiptare, Për një vrasje të ndodhur në vitin.

”Ky shtetas, në vitin 1998, në Kombinat, Tiranë, në rrugën “Kelmendi”, në afërsi të një bilardoje ka vrarë me armë zjarri shtetasin M. T’’, informon policia.

Ndërkohë, Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë e ka dënuar me 23 vjet burg, për veprat penale “Vrasja me paramendim” e kryer në bashkëpunim dhe “Armëmbajtja pa leje”.

Japja dhe arrestimi i tij u krye në kuadër të bashkëpunimit mes Zyrës Qendrore Kombëtare Interpol Tirana dhe Interpol Athinës.

Zyra Qendrore Kombëtare Interpol Tirana po vijon procedurat e mëtejshme për ekstradimin e shtetasit Arben Muça drejt vendit tonë.