E mërkurë, 24 Nëntor, 2021
18.5 C
Tirana

I kërkoi 12 mijë euro të dënuarit në Itali, “arrest me burg” për avokatin

Gjykata e Posaçme i ka komunikuar masën “arrest në burg” avokatit Lavdosh Shehu, i cili akuzohet për “ushtrim ndikimi të paligjshëm” ndaj personave që ushtrojnë funksione publike.

Shehu kishte kërkuar 12 mijë euro nga familja e Fatos Hysenit, në mënyrë që të bënte të mundur sjelljen e tij në Shqipëri, për të vuajtur dënimin në vendin tonë.

Hyseni është i dënuar në Itali, dhe ndodhet i burgosur në vendin fqinj. Që në 2020, avokati i kishte marrë familjes së Hysenit 5 mijë euro dhe të tjerat do t’i merrte kur të përfundonte puna.

SPAK nisi hetimet pas të dhënave që emisioni investigativ “Stop” në Tv Klan, dorëzoi pranë Strukturës së Posaçme, duke dokumentuar shkeljet e avokatit.

Shehu ka kërkuar një shumë prej 12.000 eurosh nga familjarët e të dënuarit Fatos Hyseni, duke premtuar dhe siguruar atyre se ka aftësinë për të ushtruar ndikim në funksionarë të Ministrisë së Drejtësisë për transferimin.

Nga shuma e kërkuar, Shehu ka marrë vetëm 5 mijë euro, ndërsa ndërhyrja tek zyrtarët e Ministrisë nuk është realizuar.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sherr mes adoleshentëve në Tiranë, plagoset 17-vjeçari

Një sherr për konflikte të dobëta ka ndodhur në zonën e Laprakës, në Tiranë. Një 17-vjeçar me inicialet A. S., ka përfunduar në spital...

Mbi modelin Ramiz Alia

Nga: Genc Pollo Në 31 mars 1991, katër muaj pas themelimit të Partisë Demokratike, u mbajtën zgjedhje parlamentare, të cilat, për herë të parë mbas...

Fuste në vend mallra “si ndihmë humanitare”, procedohet përfaqësuesi i shoqatës

Dogana ka goditur një skemë mashtrimi. I referohemi një rasti me mallra të importuara “si ndihmë humanitare”. Nga skema e ngritur, përfaqësuesi ligjor i...

Ringjall fantazmën Millosheviç/Meta sulmon ‘Open Balkan’ dhe ‘shigjeton’ Ramën

Nisma e "Ballkanit të Hapur" nga Prishtina është sulmuar nga kreu i shtetit, Ilir Meta. Për të, kjo nismë rivalizon procesin e Berlinit dhe...

“VIDEO 3D” e aksidentit në Bullgari, si u përplas autobusi

Në mediat maqedonase është publikuar një video 3D ku tregon skenën si ndodhi aksidenti tragjik me 46 të vdekur në Bullgari. Aktualisht ka komente...