E premte, 18 Qershor, 2021
19.5 C
Tirana

Humbi njeriun e shtrenjtë, kancelarja Angela Merkel në zi

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel ka humbur njeriun më të shtrenjtë të familjes, nënën e saj e cila ndërroi jetë në moshën 90-vjeçare.

Herlind Kasner, një ish mësuese angleze, sipas revistës gjermane “SuperIllu” dhe gazetës “Bild”, ka ndërruar jetë në fillim të muajit prill.

Në furneralin e saj, sipas mediave të huaja, do të marrin pjesë njerëz të afërt të familjes. Varrimi i nënës së Merkelit do të të kryhet në perëndim të Templinit, aty ku Kasner jetoi për disa vite.

Nëna e Merkelit lindi në Danzig në vitin 1928. Ajo lindi kancelaren Merkel në qytetin gjerman të Hamburgut në vitin 1954 dhe më vonë u zhvendos në Gjermaninë Lindore me bashkëshortin e saj, Horst Kasnerin, një ish pastor që vdiq në vitin 2011.

Edhe në fund të viteve ’80, Kasner vazhdoi të jepte kurse anglishjte tre ditë në javë në një qendër arsimore për të rritur në Templin.

“Shpresa ime është që mësimi nuk do të shihet vetëm si një profesion  zellshëm dhe i mundimshëm, por më tepër edhe si diçka që është argëtuese dhe është e dobishme”, thuhet të ketë thënë Kasner.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Navalny e quan Putinin “gënjeshtar”

Politikani opozitar i burgosur në Rusi, Aleksei Navalny, ka thënë se presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, është një “gënjeshtar që nuk mund të ndalet...

‘Euro 2020’/ Holanda mposht Austrinë, i bashkohet Italisë dhe Belgjikës në 1/8

Holanda ka mundur me rezultatin e pastër 2-0 Austrinë në ndeshjen e vlefshme për grupin C, dhe së bashku me Italinë dhe Belgjikën, ka...

Mbyti gruan dhe planifikoi të arratisej, momenti kur piloti përqafon vjehrrën

32-vjeçari Charalambos Anagnostopoulos, i cili mbyti gruan e tij 20-vjeçare britanike Caroline, është një vrasës tepër gjakftohtë, dhe u mundua të fshinte çdo lloj...

Mediat dhe oligarkët/ Peza: Ja emrat e radhës që do të shpallen “non grata”

Ish-deputeti i Partisë Socialiste dhe analisti Alfred Peza, parashikon një verë të nxehtë sa i takon situatës politike, teksa u shpreh se shpallja ''non...

Holanda votoi pro hapjes së negociatave me Shqipërinë, por ka një kusht

Parlamenti holandez i dha dritën jeshile Shqipërisë ditën e sotme, pasi votoi pro hapjes së negociatave me Bashkimin Evropian. Megjithatë, për negociatat, Holanda ka...