E enjte, 2 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

Holanda i ‘tërheq veshin’ opozitës: Djegia e mandateve s’është zgjidhje

Gjatë një konference me ministren e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, ministri holandez Ferdinad Grapperhaus ka folur rreth vendimit të djegies së mandateve nga opozita e bashkuar.

Sipas tij, ky vendim i opozitës nuk është i duhuri, pasi dalja nga kuvendi nuk është zgjidhje për të tejkaluar krizën politike në vend.

Gjithashtu, ministri është shprehur se protesta është një nga elementet thelbësore të demokracisë, por nuk duhet të degradojë në dhunë.

“Së pari protestat janë një element shumë i rëndësishëm dhe thelbësor i demokracisë dhe në të gjithë botën njerëzit dalin në rrugë për të shprehur mendimet e tyre.

Javën e kaluar kemi pasur një protestë në Holandë për sulmin terrorist apo çështje të tjera. Por më vjen keq, që kemi pasur raste dhune në Shqipëri në disa protesta, u bëj thirrje që të sigurohen për protesta në paqe, brenda limiteve të shtetit të së drejtës.

Më vjen keq që opozita ka marrë vendimin për të djegur mandatet, dalja nga kuvendi shkon kundër parimeve demokratike. Parlamenti është vendi, baza, themeli për trajtimin e çështjeve” deklaroi Grapperhaus.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

1000 kurthe dhe teli me gjemba

Nga: Frrok Çupi Foltoret e këtij po duken e po zhduken ‘gëmushave’ në një marshim si iriqi. Sot ndodhet në Tropojë. 24 vjet më parë...

12 milionë gjermanë të pa vaksinuar/Spahn: Sistemi shëndetësor do mbingarkohet

Numri i njerëzve të pa vaksinuar në Gjermani është ende aq i madh, sa rrezikon të mbizotërojë sistemin shëndetësor të vendit. Ky paralajmërim ka...

Një marrëveshje globale për parandalimin dhe reagimin ndaj pandemisë

Një marrëveshje globale për parandalimin dhe reagimin ndaj pandemisë, është një hap më afër. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), ka rënë dakord të fillojë...

Irlanda raporton rastin e parë të Omicron

Irlanda ka raportuar rastin e saj të parë të variantit të koronavirusit Omicron, thuhej në një deklaratë nga Ekipi Kombëtar i Emergjencave të Shëndetit...

Atdheu thumbon Donaldin dhe Borën

Donaldi shprehu hapur ndjenjat për Beatrix Ramosajn, duke lënë pas në këtë formë historinë me Borën. Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Atdhe Xharavina, e ka ironizuar këtë...