E hënë, 6 Korrik, 2020
26 C
Tirana

Historia rrënqethëse/ Prindërit i braktisën, me zemër të thyer dy jetimët luten për ndihme

Më të lexuarat

Manjani del me deklaratën e fortë për Ramën dhe Thaçin

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, çdo ditë e më shumë përcjell deklarata në forta në rrjetin social Facebook. Ai thotë se Rama dhe Thaçi kanë...

Shqiptari i parë që caktohet nga Papa Françesku në trup diplomatik

Dom Artur Kola është caktuar nga Papa Françesku të shërbejë në Përfaqësinë Papnore në Republikën e Bregut të Fildishtë. Sipas “Vatican News” ai është meshtari...

Shtimi i rasteve/ Hoti kërkon mobilizimin e komunave për luftimin e pandemisë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka zhvilluar sot një bashkëbisedim me Asociacionin e Komunave të Kosovës. Gjatë takimit online, Hoti iu prezantoi kryetarëve të komunave...

Rama publikon fotot: Projekti më i ri i Rilindjes Urbane të Vlorës

Kryeministri Edi Rama së fundmi përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka prezantuar “Parkun e Shtëpisë së Pavarësisë”, i cili është projekti më...

Pandemia/ A do ta mbledhë Këshillin e Sigurisë? Meta zbulon lëvizjen e radhës

Gjatë raportimit të tij të përjavshëm përpara gazetarëve, presidenti Meta u shpreh se është i gatshëm që të mbledhë Këshillin e Sigurisë për çështjen...

“Pandemia ekziston, sëmur, merr jetë”/ Brataj: 5 këshilla që duhet t’i ndiqni

Për të gjithë skeptikët, Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj shkruan në rrjetin social Facebook, se koronavirusi ekziston, infekton, sëmur dhe merr jetë. Brataj radhit...

Zbulohet sekti që rekrutoi familjen Josifi, nën hetim ata që fshehën vdekjen e Anisës

Një grupim i quajtur “Guard Tower” apo “Kulla e rojes”, dyshohet se ka rekrutuar familjen Josifi nga Përmeti që çoi në vetëflijimin e Zhaneta...

Ulet ndjeshëm numri i viktimave nga koronavirusi në Itali

Italia ka regjistruar sot një rënie të numrit të viktimave të shkaktuara nga koronavirusi, në krahasim me një ditë më parë. Gjatë 24 orëve të...

Koço Devole tregon si e bëri për të qarë Elvana Gjatën në film

Aktori Koço Devole ka treguar për eksperiencën e tij në filmin “2 gisht mjaltë”, ku ka luajtur në rolin e babait të këngëtares, Elvana...

Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja me koronavirus në Maqedoninë e Veriut

Maqedonia e Veriut ka regjistruar një rënie të ndjeshme në numrin e rasteve të reja me koronavirus, gjatë 24 orëve të fundit. Sipas mediave vendase,...

Ky është Arbjani dhe kjo është Albjona. Janë 13 dhe 11 vjeç, të sjellshëm, të zgjuar por shpirtin e kanë të vrarë. Babai i braktisi afro 10 vite më parë, njëjtë edhe mamaja. E cila prej 4 vitesh ëshë larguar për të krijuar familje tjetër. Është rrëfimi rrënqethës i dy jetimëve dhe gjyshes së tyre, zemra e të cilëve është bërë copë.

“Ne vetëm gjyshen kemi dhe atë e duam më shumë se gjithë të tjerët. Ajo na ka rritur, ne ndjehemi keq se nuk e kemi mamin. Kujtimet më të këqija i kemi te shtëpia, këtu i kemi kaluar të gjitha trishtimet.”

Ndërsa varfëria është duke i tretur, Zeqineja është e pafuqishme për t’i siguruar bukën e gojës.

 “Fëmijët më kanë hyrë në një depresion shumë të madh, i kam çuar edhe te hoxha. Se të lësh fëmijën e ta braktisësh nuk është gjë e vogël. Pati goca tani ditëlindjen, ia ka festuar lagjia. I është çarë zemra këtyre fëmijëve.

Se ta shohësh nënën që shkon në punë dhe nuk ia hedh sytë fëmijëve, nuk është shaka. I ati është në Greqi, atje ka krijuar familjen e vetë.

Po të paktën t’i sillte për të ngrënë, se unë nuk kam me çfarë sepse akoma nuk kam dalë në pension. Madje kam pyetur nëse shitet gjak, që të mbaj fëmijët me bukë.”

Shtëpia në të cilët jetojnë dy jetimët me gjyshen është shkatërruar dhe shpallur e pabanueshm, duke i lënë të pashpresë e në mëshirë të fatit. Vuajtja për ta është shumë e madhe; por së bashku ne mund t’ua lehtësojmë dhimbjen.

Apeli është publikuar nga fondacioni “Fundjavë Ndryshe”, të cilët bëjnë me dije se kanë nisur fushatën për të ndihmuar dy vogëlushët. Për të dhënë kontributin tuaj, klikoni këtu.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Pandemia/ Më në fund, Italia po shkon drejt shërimit

Italia është një nga shtetet që u godit më fort nga pandemia, mirëpo, më në fund, duket se ajo po shkon drejt shërimit! Autoritetet shëndetësore...

VIDEO/ Arbnor Mucolli shënon dy gola në Danimarkë

Arbnor Mucolli ditën e sotme në Danimarkë ka shënuar dy gola. Vejle po fiton 3-1 në shtëpi kundër Roskilde dhe 20-vjeçari i Shqipërisë U-21, ka...

Xhelal Mziu jep dorëheqjen nga drejtimi i PD-së në Kamëz

Ish-kryebashkiaku i Kamzës njëherazi kreu i PD-së për këtë zonë elektorale Xhelal Mziu ka dhënë dorëheqjen nga detyra, ndërsa mësohet se ai do të...

Rrëfehet Tare: Punoj si drejtor dhe mendoj si futbollist

Prej vitit, 2008 Igli Tare punon si drejtor sporti i Lazios. Ai ka folur për Lazio Style 1900... rreth futbollit, pasionit të tij të madh. “Kam...

Shqiptari i parë që caktohet nga Papa Françesku në trup diplomatik

Dom Artur Kola është caktuar nga Papa Françesku të shërbejë në Përfaqësinë Papnore në Republikën e Bregut të Fildishtë. Sipas “Vatican News” ai është meshtari...