E mërkurë, 16 Shtator, 2020
26 C
Tirana

Historia e Manjola Cakonit, reagon sërish Rama: Keqardhje që u përdor një nënë e lënduar

Më të lexuarat

VIDEO/ Shpërthimi në qendër të Tiranës, dyshohet për viktima

Publikohen pamje të reja nga ngjarja e rëndë që u regjistrua sot në kryeqytet, ku një makine iu vendos tritol. Bëhet me dije se ngjarja...

Kush është Evis Kushi, ministrja e re e Arsimit që do të zëvendësojë Shahinin

Evis Kushi është prezantuar ditën e sotme nga kryeministri Edi Rama, si ministrja e re e Arsimit në vend. Deputetja e PS-së në Elbasan do...

FOTO/ I vendoset tritol një automjeti në kryeqytet

Një ngjarje e rëndë është regjistruar pasditen e sotme në Tiranë, teksa një makine i është vendosur tritol. Ngjarja në fjalë është regjistruar në zonën...

Publikohet bilanci/ Si paraqitet situata nga pandemia në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 3 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me COVID-19 e kanë...

Skandali me plagjiaturat/ Ministrja e re e Arsimit, bashkautore me artikull shkencor 70% të kopjuar

Rama i ka dhënë lamtumirën ministres së Arsimit, Besa Shahini. Duket se sesioni i ri parlamentar dhe politik, i ka hapur rrugë ndryshimeve në...

Mina me telekomandë në qendër të Tiranës/Preng Gjini jetonte i fshehur, makinën e kishte të kushëririt

Shënjestra e atentatit të ndodhur dje në Tiranë, Preng Gjini, ka kaluar gjendjen e rrezikut për jetën dhe ndodhet në Spitalin e Traumës ku...

“Kokë më kokë me Mitsotakis”/ Rama bën tjetër lëvizje të rëndësishme, ja çfarë do të ndodhë në orën 21:00

Kryeministri Edi Rama, do të zhvillojë një darkë punë me homologun e tij grek, Kyriakos Mitsotakis, sot në orën 21:00. Sipas mediave greke, kreu i...

Rama prezanton ministren e re të Arsimit: Keqardhje për ikjen e Shahinit

Kryeministri Edi Rama ka prezantuar sot ministren e re të Arsimit në vend. Gjatë një takimi me ministren në largim Besa Shahini, Rama shprehu keqardhjen...

Dalin pamjet e 51-vjeçarit pas atentatit, drejtori i spitalit të Traumës: Ka plagë të shumta në gjymtyrë

Shënjestra e atentatit të sotëm, Preng Gjini, aktualisht ndodhet në sallën e operacionit ku po i nënshtrohet një ndërhyrjeje kirurgjikale. Drejtori i Spitalit të Traumës,...

‘Paskam qenë aq gabim sa s’ka!’/ I zuri vendin Besa Shahinit, Evis Kushi flet pas marrjes së postit

Një ditë më parë, kreu i qeverisë i dorëzoi deputetes së PS, Evis Kushit, postin e ministres së Arsimit, një detyrë që e ka...

Kryeministri Edi Rama ka reaguar sërish lidhur me historinë e Manjola Cakonit dhe të birit Alesio.

Rasti në fjalë u bë publik nga PD, e cila denoncoi se familja nuk ka përfituar pension nga tërmeti edhe pse kishte humbur dy anëtarë.

Me anë të një videoje të shpërndarë në rrjetet sociale, Rama thotë se Manjolës e të birit i është dhuruar një shtëpi nga Bashkia Kamëz dhe se Alesio përfiton edhe pension.

Kreu i qeverisë theksoi se publikimin e historisë së saj e ka përjetuar me shumë keqardhje dhe akuzon opozitën se po i përdorin si “karrem”.

“Në rastin konkret e kam përjetuar me shumë keqardhje dhe me një ndjesi neverie siç ju thashë abuzimin me të ëmën e Alesios, e cila është një nënë dhe një grua e lënduar psikologjikisht, shpirtërisht nga një tragjedi që nuk kalon kurrsesi pa lënë gjurmë, ndërkohë që mendoj se etika e medias dhe për më tepër e politikës duhet ta ndalojë hedhjen e nxituar të hapave të tillë për të konsumuar në publik njësoj si një restorant, klub, apo mjedis ku hahet mish, mishngrënësen e njerëzve në nevojë, njerëzve në sëkëlldi, të traumatizuar dhe duhet t’i referohet fakteve.

Do të ishte shumë njerëzore, e lavdërueshme që pa e abuzuar, konsumuar dhunuar imazhin fizik, praninë fizike në tregun e gjësë së gjallë mediatik dhe politik të hulumtoheshin faktet nëse unë dhe qeveria i kemi braktisur, apo ju kemi qëndruar pranë, jo vetëm Manjolës dhe Alesios por të gjitha familjeve, qofshin ata që humbën njerëz, apo ata që humbën pasuri. Nëse keni fakte referojuni dokumenteve që tregojnë referimin në publik të diçkaje që kemi marrë përsipër, atëherë nuk do ishte nevoja të arrihej deri këtu.

Lexo edhe :   Video/ Rama respekton masat anti-covid, takon Mitsotakis me maskë
Lexo edhe :   Besa e tradhtuar

Neveritem kur shoh se si hiena, që e ka vendin në kategorinë më të ulët të kafshëve të pyllit, shfaqet në formën e personit publik, logos mediatike, kostumit partiak dhe ha mish njeriu, duke i ftuar të gjithë në një orgji mishi dhe dehje me demek atë ndjenjën e solidaritetit dhe keqardhjes. Ky nuk është as solidaritet, as keqardhje, por shpërdorim, abuzim dhe rrënim i njerëzve”, thotë Rama.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Takimi Rama-Mitsotakis/ Italia mund të jetë palë e tretë në dialog

Dalin në dritë detaje të reja nga takimi i zhvilluar dje mes Edi Ramës dhe kryeministrit grek, Kyriakos Mitsotakis. Korrespodenti i Top Channel në Athinë,...

Gjirokastër/ Zbulohen parcela gjigante me kanabis, të përfshirë edhe efektivë policie

Policia e Shtetit ka gjetur parcela të mëdha të mbjella me kanabis dhe ka asgjësuar rreth 1000 bimë në Dropull të Gjirokastrës. Dyshohet se në...

Mamurras/ “Të fortët” bëjnë ligjin, gjunjëzojnë institucionet

Fiks Fare solli fakte të reja të mos ekzistencës së shtetit ligjor në Mamurras, ku të fortët sundojnë mbi ligjin dhe kërcënojnë nëpërmjet dhunës...

Autoritetet në Bjellorusi ndalojnë kundërshtaren e Lukashenkos

Opozitarja bjelloruse, Maria Kolesnikova, është ndaluar nga autoritetet vendase nën akuzën e “veprimeve që minojnë sigurinë kombëtare”. Akuza e njoftuar nga komiteti hetimor i vendit,...

“Eksplozivi u vendos në krahun e pasagjerit sepse…”, Artan Hoxha zbardh skemën e atentatit të djeshëm

Artan Hoxha ka zbardhur disa detaje të reja në lidhje me atentatin që tronditi pasditen e djeshme kryeqytetin dhe ku mbeti i plagosur rëndë...