E shtunë, 23 Janar, 2021
10 C
Tirana

Herë majtas e herë djathtas, në të njëjtin shtrat duke lënguar

Nga: Mentor Kikia

Dhe kështu, herë majtas e herë djathtas, në pritje se do të bëhesh më mirë, derisa vdekja vjen e thotë “hajde dalim një xhiro” këtej mbrapa….

Në 1990 isha student. Pa ndonjë heroizëm të madh, isha një ndër ata që bërtisnin e protestonin kundër diktaturës.

Por shpresoja, shpresoja shumë!

Pasi doli huq qeveria e parë, thashë: Ja do vijë e dyta.

Edhe ajo s’na doli gjë, por e treta do t’ia qëllojë – mendova. Por as e treta, e as e katërta…

Dhe kështu, herë majtas e herë djathtas, në të njëjtin shtrat, nën të njëjtët çarçafë, herë me ilaçe e herë pa ilaçe, unë vajta 50.

Shpresën time e mori vdekja “për një xhiro”, ndërsa unë bëj si optimist, për tu mbajtur gjallë shpresën fëmijëve.

Por ata duket se nuk janë aq budallenj sa unë.

P.S: Foto e vjedhur pa leje, nga faqja e Irena Beqirajt

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...