E martë, 19 Janar, 2021
-6 C
Tirana

MOSSAD, kush është shërbimi i frikshëm sekret i Izraelit (VIDEO)

Misioni i tij kryesor është mbrojtja e interesave të vendit. Ka në përbërje 7.000 agjentë, dhe dhjetëra mijëra bashkëpunëtorë.

Buxheti vjetor i agjencisë është 2.8 miliardë dollarë. Për nga efikasiteti, renditet e dyta në botë pas CIA-s amerikane.

U themelua më 13 dhjetor 1949, një vit pas shpalljes së pavarësisë. Pati një rol qendror në gjetjen dhe arrestimin e nazistëve gjermanë të arratisur pas luftës.

Ka kryer qindra vrasje të eksponentëve të ndryshëm palestinezë dhe arabë, të cilësuar si terroristë. Vitet e fundit, ka ndihmuar në luftën kundër terroristëve të ISIS.

Një sulm i përgatitur kundër kombëtares izraelite në Shkodër në vitin 2016, u zbulua në kohë pikërisht nga MOSSAD.

Sot fokusi kryesor mbetet Irani dhe programi i tij bërthamor. Pak ditë më parë, u akuzua nga Teherani për vrasjen e ekspertit Mohsen Farizadeh.

Nga viti 2018, agjencia ka hapur një zyrë edhe në Tiranë, për të mbrojtur iranianët opozitarë, që strehohen prej 8 vitesh në kampin e tyre në periferi të Durrësit.

                                      TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mesi e gjuajti me shpullë, sulmuesi i Bilbaos: Ai u nxeh sepse e bllokova

Sulmuesi i Atletik Bilbaos, Asier Vijalibre do të mbahet më shumë mend për faktin se detyroi Lionel Mesin të ndëshkohej me karton të kuq...

Qeverisje me PS? Duma: Zero shanse, ofendim për sakrificat e demokratëve

Ish-deputetja Grida Duma hodhi poshtë mundësinë e një koalicioni të madh mes PS- së dhe PD-së. E pyetur për thashethemet që qarkullojnë së fundmi për...

Mediu: Të biem dakort me PD-në sa më shpejt të jetë e mundur që të mundim Ramën

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu është shprehur se bisedimet me Partinë Demokratike për arritjen e një marrëveshjeje vijojnë. Në ''Open”, Mediu tha se PR-së...

“Pyetjet i merr nga Basha“/ Gazetarja-Topallit: Merre telefonin shikoje

Gazetarja e ABC, Esiona Konomi dhe kryetarja e Lëvizjes për Ndryshim, Jozefina Topalli, janë përplasur në emisionin ''Log'' në lidhje me bashkëpunimin e tyre...

Akuza për spiunazh, Rusia dëbon dy diplomatë holandezë

Rusia ka dëbuar dy diplomatë holandezë në një veprim reciprok pasi Holanda dëboi dy diplomatë rusë në fund të vitit të kaluar. Ministria e Punëve...