E mërkurë, 21 Tetor, 2020
6 C
Tirana

Harta/ Rruga më e re e shqiptarëve drejt Britanisë, rrëfimi i të riut që braktisi vendin

Më të lexuarat

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

Abuzim me tendera, SPAK arreston ish-drejtorin e Prokurimeve të OSHEE

Policia e Tiranës ka kryer ekzekutimin e urdhërarresteve për disa zyrtarë të OSHEE-së, me urdhër të SPAK-ut. Në pranga ka rënë, ish-Drejtori i Prokurorimeve të...

Rekord i ri të infektuarish, konfirmohen 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Ende nuk ka asnjë shenjë përmirësimi nga situata me pandeminë në vend. Gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 4 persona. Burime zyrtare nga...

Kina, 3 Hëna artificiale në orbitë për të kursyer energjinë elektrike

Ambicia e hapur e Kinës për të qenë superfuqia kryesore e botës, po shtrihet edhe në dominimin e hapësirës, ku rivalja kryesore është sërish...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Ambasada del me njoftimin e rëndësishëm

Gjatë ditëve të fundit, Ambasada Amerikane në Tiranë ka këshilluar qytetarët shqiptarë mbi mënyrën e aplikimit për Lotarinë Amerikane. Të gjithë ata persona të cilët...

Sherr me Luanën gjatë emisionit? Zbulohet e vërteta e largimit të Veleshnjës

Pak ditë më parë u aludua se aktori i humorit Rezart Veleshnja, kishte pasur një zënkë me moderatoren Luana Vjollca, dhe për këtë arsye...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Rekord infektimesh në Itali/ Rajonet fillojnë të mbyllen nga kjo fundjavë

Sikundër u njoftua më herët, Italia do të nis me masat e reja kufizuese, në tentativë për të ulur numrin e të infektuarve. Vala...

“Kam kaluar koronavirusin”, Alketa Vejsiu rrëfen përjetimet

Moderatorja Alketa Vejsiu ka zbuluar se e ka kaluar koronavirusin. Edhe ajo nuk i ka shpëtuar infektimit me COVID-19, por fatmirësisht simptomat duket se...

Tragetet e bardha dhe blu nga Anglia janë gati të vendosin në portin Esbjerg të Danimarkët. Në një ditë, ata do të kthehen përsëri për në Britani. Çdo vit, tragetet dërgojnë më shumë se 20,000 kamionë në Angli, por që nga kjo verë ngarkesat e tyre përfshijnë edhe shqiptarë të fshehur në fundin e kamionëve, kështu shkruajnë mediat daneze.  “Ato shtrihen në mes të kornizave të shasisë, ku i shtrinë krahët dhe këmbët për t’u mbajtur. Është çmenduri”-thotë Henrik Skov Christensen, shofer.

Që nga vera, porti i Esbjergut ka përjetuar rritje të trafikut nga shqiptarët, të cilët hyjnë ilegalisht në zonën e portit dhe fshihen në dhe nën kamionë që dërgohen me tragete në Britani të Madhe.

Tashmë në tre muajt e parë të vitit, 54 shqiptarë janë ndaluar në port, pasi kanë tentuar të hyjnë në mënyrë të paligjshme në Angli.

Për transportuesit si Henrik Skov Christensen, që shpesh transporton ushqime, ka pasoja të mëdha financiare kur njerëzit fshihen në ngarkesë.

“Kur ata priten në rimorkio dhe ulen midis ushqimit për tre deri në pesë ditë, ato duhet të hidhen”, thotë ai.

Udhëtimi për në Kanalin Anglez zgjat 18.5 orë. Nëse shqiptarët merren kur kamioni shkon në port për në bregdetin britanik, gjoba të mëdha vihen edhe për transportuesin.

Shqiptarët udhëtojnë ligjërisht në Danimarkë

Shqiptarët mund të udhëtojnë lirisht për në Danimarkë, sepse Shqipëria dhe BE kanë bërë marrëveshje për udhëtimin pa viza, por ata nuk mund të hyjnë në Britani të Madhe pa vizë. Pranë portit është një shtëpi e braktisur ku shqiptarët qëndrojnë para se të tentojnë të udhëtojnë ilegalisht në Angli.

“Unë u përpoqa të shkoj në Angli dy ose tri herë, por nuk munda. Një burrë këtu më ndihmoi. Ai më dha një vend për të fjetur dhe më ofroi punë”, thotë një shqiptar, me flokë të zbehtë dhe mjekër duke preferuar të mbetet anonim.

Para se të shkonte në Danimarkë, ai mbaroi shkollën e mesme në Shqipëri. Por, ai nuk mund të përballonte për të vijuar studimet dhe kjo është arsyeja se pse vendosi të shkojë në Angli.

“Dua të shkoj në Angli, sepse më pëlqen vendi. Nuk dua të them se ishte një ëndërr, por vetëm dëshiroj një jetë më të mirë”, thotë ai.

Siguria tani është rritur në Portin e Esbjerg

Problemi me shqiptarët e ka bërë Portin e Esbjerg të rrisë sigurinë me kamera termike, gardhe më të larta me tela shtesë me gjemba dhe më shumë patrulla.

“Presin vrima ose zvarriteshin nëpër gardh. Ndonjëherë ata gjithashtu gërmojnë nën gardh. Pasi hyjnë ata shikojnë situatën dhe presin mbulesën e kamionëve duke u fshehur brenda tyre”, thotë Michael Fries, përgjegjës për sigurinë e portit në Portin e Esbjerg.

Me rritjen e sigurisë në port, transportuesi Henrik Skov Christensen shpreson se problemet së shpejti do të përfundojnë./ Panorama

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Diplomati zbulon detajet: Ministri grek është me origjinë shqiptare

Ish-drejtori i Drejtorisë së Çështjeve Juridike e Konsullore, Ksenofon Kristafi ka folur lidhur me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias. Në një prononcim për “Open”,...

Arjan Çani: Dendias me origjinë nga Vunoi i Shqipërisë, kushëri me Ramën

Moderatori Arjan Çani ka hedhur disa hipoteza lidhur me kryeministrin Edi Rama dhe kryediplomatin Nikos Dendias, duke pohuar se të dy janë të afërm...

‘Deti’, Hajdari: S’ka zgjidhje tjetër përveç Hagës

Për kufirin detar mes Shqipërisë dhe Greqisë do të vendosë Gjykata e Hagës. Vendimi në fjalë u mor sot në takimin që zhvilloi ministri...

A mbetet Partia Socialiste caku i fundit i Metës?!

Nga: Ben Andoni Do jetë e vështirë për presidentin Ilir Meta të bëjë diçka, të lartësisë së egos së vet, me mbarimin e mandatit si...

Pezullon punësimet e portalit, lë nxënësit me aftësi të kufizuar pa mësim

Në kundërshtim me ligjin, pezullon punësimin për mësuesit ndihmës edhe pse këta të fundit i vendos portali “Mësues për Shqipërinë”. Jonida Jonuzi e cila ankohet...