E shtunë, 31 Tetor, 2020
9 C
Tirana

Harta europiane e rrezikut për 2019, zbuloni si renditet Shqipëria

Më të lexuarat

E rëndë/ Futbollisti 31-vjeçar gjendet pa jetë në një parking makinash

Futbollisti 31-vjeçar, Nam-Çun Kim është gjetur i vdekur mëngjesin e sotëm në një parking makinash. Dyshohet se mbrojtësi që aktivizohet me klubin e Seul është...

‘Ethet’ e zgjedhjeve/”Nuk shikoj asnjë pengesë që të bashkëpunojmë me Topallin”

Teksa ‘ethet’ e afrimit të zgjedhjeve po ndihen nga protagonistët politikë, ka edhe nga ato qëndrime surprizë. Fabian Topollaj, përfaqësues i Bindjes Demokratike, deklaroi...

Erdogan sulmon Europën: Zëri i botës myslimane ngrihet kundër mëkateve tuaja

“Kundër Europës mëkatare, zëri i vetëm që po ngrihet sot është zëri i botës myslimane''. Kështu u shpreh Presidenti turk, Rexhep Tayyip Erdogan në hapjen...

Tërmeti/ 7 godina të rrënuara, njerëzit kërkojnë nën rrënoja (VIDEO)

Turqia pak çaste më parë është goditur nga një tjetër tërmet i fortë, i cili ka lënë pas dëme të mëdha. Tërmeti me magnitudë 6.6...

Tërmeti shkakton cunami, deti vërshon në qytetin turk (FOTO)

Dhjetra ndërtesa të shembura dhe njerëz të frikësuar që kërkojnë nën rrënoja, është pasqyra e përgjithshme e asaj që po ndodh në Turqi, pas...

Video/ Nuk është iluzion, godina 5-katëshe spostohet 60 metra

Një godinë 5-katëshe në Shangai, me peshë 7600 tonë, u ngrit nga toka dhe u spostua në një vend të ri, duke përdorur teknologjinë...

Rolf Buchholz, njeriu me plot 516 modifikime në trup (VIDEO)

Bërja e tatuazheve dhe vendosja e pirsing, janë sot në modë kryesisht tek të rinjtë. Por gjermani Rolf Buchholz, e ka çuar deri në...

“60 minus 15 bëjnë 50”/ Nuk ndalen gafat e Bashës (VIDEO)

Rama ka pikasur një tjetër gafë të kryedemokratit Basha. Siç duket, kryeministri ka qenë duke ndjekur konferencën e sotme për mediat të kryedemokratit. “Ahahaha o...

Ish-kryeministri: Myslimanët kanë të drejtë të vrasin miliona francezë

Ish-kryeministri i Malajzisë, Mahathir Mohamad tha se myslimanët kishin të drejtë "të vrisnin miliona francezë" pas një sulmi vdekjeprurës në Nisë, duke shkaktuar zemërim...

Tërmet me magnitudë 6.6 ballë në Turqi, shemben ndërtesat (VIDEO)

Një tërmet i fuqishëm ka goditur para pak minutash Turqinë. Lëkundjet janë ndjerë në Stamboll, Izmir, Çanakkale, Denizli dhe Bursa. Sipas Qendrës Evropiane të...

Nuk ka rëndësi nëse ju jeni një udhëtar për çështje biznese ose dikush që shkon jashtë për pushime, një nga shqetësimet kryesore që do të keni është “a do të jem i sigurt?”. Për t’ju ndihmuar të përgjigjeni në këtë pyetje, një studim i ri ka vlerësuar nivelet e rrezikut të pranishme në çdo vend në të gjithë globin. Sipas tyre, Shqipëria renditet në nivelin e rrezikut të ulët, duke marrë të njëjtin ngjyrim si i gjithë rajoni ballkanas dhe në të njëjtat nivele si Europa, në përjashtim të Ukrainës. Në Ballkan, performuesi më i keq, që ngjall “frikë’ është Bosnja e Hercegovina, e cila renditet me nivel të lartë risku sa i përket sigurisë.

Ekipi i Shërbimeve të Inteligjencës dhe Analizës së Drum Cussac, platformë botërore për analiza mbi riskun, ka renditur vendet duke përdorur 20 shënues të ndryshëm të rrezikut të grupuara nën pesë kategori kryesore:

– Rreziqet e sigurisë (përfshirë krimet e vogla dhe të dhunshme, konfliktet civile, protestat, grevat dhe terrorizmi)
– Rreziqet politike (përfshirë stabilitetin e qeverisë, nivelet e korrupsionit, ndërhyrjet politike dhe sanksionet)
– Rreziqet mjekësore (përfshirë praninë e sëmundjeve, standardin e objekteve mjekësore, qasjen në ujë dhe disponueshmërinë e barnave)
– Rreziqet mjedisore (përfshirja e afërsisë me aktivitetin sizmik, frekuenca e stuhive, prania e mjeteve të prodhuara nga njeriu si minat tokësore dhe rreziqet klimatike)
– Rreziqet infrastrukturore (përfshirë sigurinë dhe standardet e rrugëve, ofrimin e shërbimeve të tilla si energjia elektrike, krimi kibernetik dhe siguria dhe standardet e aviacionit)

Lindja e Mesme dhe Afrika e Veriut dolën si destinacionet më të rrezikshme për udhëtarët, me shumë vende në këtë rajon që shfaqen në 10 vendet tona më të rrezikshme, si dhe në ndarjet e kategorisë individuale të rrezikut.

Lexo edhe :   Ja pse Greqia ruan prej 80 vitesh Ligjin e Luftës me Shqipërinë 

Ky nivel i lartë i rrezikut depërton në të gjithë Afrikën Veriore dhe Qendrore, me sfidat kryesore duke përfshirë rreziqet infrastrukturore, mjedisore dhe mjekësore. Kjo nuk është befasuese duke pasur parasysh kërcënimin rajonal të sëmundjeve të shoqëruar me një qasje përgjithësisht të dobët në institucionet mjekësore dhe medikamentet.

Lexo edhe :   Ja pse Greqia ruan prej 80 vitesh Ligjin e Luftës me Shqipërinë 

Udhëtarët gjithashtu mund të gjejnë një sfidë për të patur një farë sigurie për shkak të standardeve të sigurisë së aviacionit të dobët dhe zonave të mëdha të rrugëve të mirëmbajtura keq që e bëjnë makinën të vështirë. Ka pasur gjithashtu një rritje të paudhësisë në rajonet e Republikës Demokratike të Kongos dhe fqinjët e saj, të shtyrë nga kriminelët dhe milicitë duke përfituar nga qeveritë e shkëputura.

Në anën tjetër, udhëtarët do ta gjejnë Europën dhe Amerikën e Veriut shumë më të sigurt për të udhëtuar, veçanërisht nëse ju shmangni ngjarjet rajonale klimatike si uraganet apo stuhitë tropikale. Cilësia e infrastrukturës në përgjithësi është shumë më e lartë, qasja në ilaçe, uji etj. është e bollshme dhe përveç protestës ose grevës së rastësishme, vendet në këto rajone përgjithësisht janë shumë të qëndrueshme.

Në një raport të mëparshëm, të publikuar po këtë vit, “Risk Map Report 2019”, i përpiluar nga Fondacioni me po të njëjtin emër me seli në Londër, bën të ditur se Shqipëria konsiderohet një shtet me rreziqe të mesme, sa i përket fushës së sigurisë, me asnjë ndryshim nga raporti i një viti më parë. E njëjta panoramë vlerësimi përfshin edhe vendet e tjera të rajonit, si Mali i Zi, Serbia, Maqedonia e Veriut. Ndërsa Bosnjë – Hercegovina dhe zona veriore e Kosovës, përfshihen në zonën “e verdhë”, të ulët. Monitor

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Me Co*id-19, presidenti i klubit të Serisë A shtrohet në spital

Koronavirusi vazhdon të përhapet me shpejtësi në futbollin italian. Së fundmi ka rezultuar pozitiv edhe presidenti i Torinos, Urbano Kairo. Ai është shtruar në spitalin “San...

Covid-19, Belgjika vendos kufizime të reja

Belgjika do të vendosë rregulla më të rrepta të izolimit nga e hëna (2 nëntor), duke mbyllur bizneset jo-thelbësore dhe duke kufizuar vizitat në...

Tërmeti në Izmir, 17 të vdekur dhe mbi 700 të plagosur

Të paktën 17 persona humbën jetën dhe mbi 700 të tjerë u plagosën si pasojë e tërmetit 6,6 ballë që ka goditur ujërat e...

Do bëhet kryeministri i Shqipërisë? Meta tregon ambicien e tij

Nga reagimet e tij të ashpra ndaj kryeministrit Edi Rama, të shumtë janë ata që mendojnë se Presidenti i Republikës, Ilir Meta po zë...

Meta: Jam lideri i Shqipërisë, Rama do ta çojë Shqipërinë në drejtim të paditur

Nga reagimet e tij të ashpra ndaj kryeministrit Edi Rama, të shumtë janë ata që mendojnë se Presidenti i Republikës, Ilir Meta po zë...