E mërkurë, 28 Tetor, 2020
16 C
Tirana

“Shiko këta legenat”, gazetari tregon si i shpëtoi dhunës: U thashë jam i TOP-it

Më të lexuarat

Humb betejën me virusin specialistja e Shëndetit Publik në Tiranë

Pandemia çdo ditë e më shumë po shkakton humbje jete, dhe një numër të lartë të infektuarish. Humbje jete ka patur po kështu edhe nga...

Kodi Zgjedhor/ Venecia i kthen përgjigje Metës: Do e shqyrtojmë në dhjetor

Presidenti i Komisionit të Venecias, i ka dërguar një letër Presidentit Ilir Meta, lidhur me kërkesën e këtij të fundit për të dhënë një...

“Nuk debatoj me burra me zë të hollë”/Shpërthen Murrizi: Rruaj vetullat Vehap

Një situatë tallëse dhe aspak serioze është krijuar mbrëmjen e djeshme në “Open”. Shpeshherë situata ka dalë jashtë kontrollit, nga gjuha aspak etike e...

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

“Do përjetojmë situatën e Italisë”, mjekja shqiptare në Gjermani jep alarmin

Sikundër Franca, edhe Gjermania pritet të ashpërsojnë masat e kufizimit, teksa rritet numri i të infektuarve me koronavirus nëpër Evropë. Mjekja Marsela Ceno, e...

Bum infektimesh/Franca merr vendimin ekstrem, në karantinë për të paktën 1 muaj

Franca ndodhet mes pesë vendeve më të goditura në botë nga koronavirusi. Gjatë 24 orëve të fundit, Franca ka regjistruar 33.417 raste të reja...

Të rinjtë përplasen me policinë, çfarë ndodhi mbrëmë në Tiranë (VIDEO)

Mbrëmjen e djeshme në Tiranë ka ndodhur një përplasje mes efektivëve të policisë, dhe tre të rinjve. "Ora News" ka publikuar pamjet e efektivëve të...

Mbi 30 milionë kinezë banojnë ende në shpella, ja cila është arsyeja

Rreth 30 milion kinezë jetojnë ende në shpella. Dhe mbi 100 milionë të tjerë banojnë në shtëpi me një ose më shumë mure të...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Video/ Ekzekutohet me raketë ministri i Mbrojtjes në Armeni

Përshkallëzohet lufta mes Armenisë dhe Azerbajxhanit. Mediat botërore raportojnë se është ekzekutuar me raketë ministri i Mbrojtjes i rajonit separatist armen të Artsakh. Siç shihet dhe...

Protestat e fundit të opozitës së bashkuar kanë shkaktuar disa të lënduar, nga radhët e qytetarëve, por edhe të policëve. Megjithatë, dhunës nuk i kanë shpëtuar as gazetarët e operatorët, të cilët janë në terren në krye të detyrës, për të përcjellë lajmin më të fundit.

Duke iu referuar kësaj, gazetari Bledian Koka është kthyer pas në kohë duke sjellë në vëmendje 21 janarin, ku ai është detyruar të gënjejë, për t’i shpëtuar dhunës së protestuesve.

Koka rrëfen se si një grup i është afruar dhe ka nisur ta ofendojë bashkë me operatorin, pasi të dy ishin pjesë e stafit të Klan.

Ai me shpejtësi ka nxjerrë kartën e gazetarit që nga koha kur punonte në Top dhe u ka thënë: “Ça Klani, unë jam i Top-it!”

Gazetari kujton me ironi të gjithë ngjarjen ku mbetën të vdekur 4 persona, ndërsa në fund shkruan se “një nga anëtarët e ‘grupit të zjarrit’ që la të vdekur në Bulevard 4 protestues, pikërisht Agron Malajn, sot është kandiduar nga Rama si kandidat për bashkinë e Matit.

RRËFIMI I PLOTË:

21 Janari im…

Protesta paqesore e 21 Janarit kishte mbi 1 ore qe kishte nisur. Protestuesit e opozites se atehershme me lule ne duar kerkonin largimin e qeverise Berisha per shkak te publikimit ne Fiks Fare te videos Meta-Prifti. Deri ne oren 13.00 si pasoje e pakujdesise se disa protestuesve mezi ishin djeguar nje automjet i TV Klan, dhe nja 2 automjete qe ishin parkuar tek Piramida (sepse atehere Piramida perdorej edhe si parking). Nga atmosfera e zjarrte e thirrjeve kundra qeverise, 1 prej palmave para kryeministrise mori flake vetvetiu dhe u dogj si qiri ndersa Edi Rama ashtu si edhe Lulzim Basha e kishte braktisur protesten ende pa mberritur 300 spartanet para policise. Ne nje moment kur protestuesit kishin krijuar nje atomsfere tejet miqesore dhe qytetare perreth kryeministrise, nja 5-6 protestues diç te merzitur me Sandrin dhe Klanin (kushedi pse) me afrohen mu gazetarit te ABC Neës ne ate kohe dhe operatorit tim Sokol Peca dhe tentojne te na pergezojne per punen tone si misionare te lajmit duke na inkurajuar me fjalet (iii shiko shiko keta legant e Klanit, yytt bythq… t’ua q.. robt). Pasi na rrethuan, na u afruan butesisht si hiena dhe gati nisen te na qellojne. Dhe aty tregova aftesite e mia si prestigjator, jo vetem si gazetar! ???Fatmiresisht une kisha punuar ne vitin 2007 nja 8 muaj prane Top Neës dhe kisha ruajtur me vete karten e gazetarit te TOP-it. Me vrik e nxorra nga xhepi dhe u them “Ca Klani me, une jam i TOP-it”. Sa e pane karten, grupi i protestuesve u qetesuan si me magji dhe na rrahen shpatullat dhe na lane te iknim dhe madje na garantuan qe te rrinim me ta se nuk na prekte njeri. Ne ate moment e kuptova qe situata paraqitej “tragjike, por e qendrueshme” dhe vendosa ta shoh shfaqjen nga Fideli. E braktisa operatorin tim Kolin ne mes te turmes duke i veshur si anti-dru karten time te TOP-it dhe pjesa tjeter eshte histori. Ky moment eshte shkrepur ne foto dhe e ruaj si kujtim te tradhetise time ndaj operatorit tim ne sheshin e betejes ku socialistet protestonin “me qytetari” kunder Ilir Metes vetem 2 vjet perpara Marreveshje se 1 Prillit. Tani pertej ironise, gazetaret ne terren jane samari qe heqin kusuret e gomereve qe sundojne dhe perdorin mediat e tyre per njeren apo tjetrin krah te politikes dhe keshilla per protestuesit eshte vetem nje. MOS I PREKNI GAZETARET SE JANE ME TE PAFAJSHMIT NE KETE HISTORI.

p.s…po e vertete qe ate dite u vrane 4 protestues te pafajshem, dhe nga dhimbja e madhe qe Edi Rama ka per te renet ne proteste vendosi qe anetarin e “grupit te zjarrit” te Gardes se Republikes ta kandidoje per kryetar Bashkie te Burrelit ne 30 Qershor. Kshuqe mund te hani mut qetesisht

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Qeveria s’negocion nën presionin e askujt”, Rama sfidon naftëtarët e Ballshit

Rama ka reaguar për herë të dytë brenda një kohe të shkurtër, për naftëtarët e Ballshit. Por këtë herë duke i sfiduar, se pa...

“Do jetë për 30 % të popullsisë”, eksperti tregon kur do vijë vaksina në vend

Shqiptarët dhe jo vetëm kërkojnë të dinë se kur do të dalë vaksina, për të mposhtur koronavirusin. Shifrat e të prekurve janë në rritje, duke...

Ja pse Greqia ruan prej 80 vitesh Ligjin e Luftës me Shqipërinë 

Çdo 28 tetor, Greqia kremton festën e saj më të rëndësishme kombëtare: Jo-në ndaj ultimatumit të Benito Musolinit për të kapitulluar, dhe luftën kundër...

A mund ta konsiderojmë të përfunduar tranzicionin në Shqipëri?

Nga: Adrian Civici Politologu Jacques Rupnik, një nga specialistët më të mirë e më të vlerësuar të problematikës së Evropës Qendrore e Lindore, duke analizuar...

“Luftë doni, luftë do të ketë!”, Patozi tregon prapaskenat e zgjedhjeve

Ish-deputeti i PD-së, aktualisht kryetar i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, ka shpërndarë një shkrim të gazetës 'Rilindja Demokratike', ku ndodhen 4 personazhe që janë...