E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Haradinaj: Kurti po rrezikon partneritetin me SHBA-të

Kryetari i Partisë Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj i ka kërkuar kryeministrit Albin Kurti, që të përgënjeshtrojë deklaratën e zëdhënësit të tij, se marrëveshja e firmosur në Uashington midis Kosovës dhe Serbisë, nuk është legjitime.

Sipas tij, qeveria e Kosovës e drejtuar prej Kurtit, po rrezikon seriozisht partneritetin strategjik me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

”Qeveria Kurti paska deklaruar se e vetmja marrëveshje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, që është nënshkruar në Shtëpinë e Bardhë, qenka juridikisht e pavlerë!

Nëse Kryeministri, nuk e përgënjeshtron këtë deklaratë të zëdhënësit të tij, ai merr gjithë përgjegjësinë e rrezikimit të partneritetit strategjik me Amerikën që është jetik për Kosovën. Këtë nuk do të mund ta bëjë askush, asnjë qeveri e asnjë kryeministër! RH”, shkruan Haradinaj në rrjetin social, Facebook.

Çfarë deklaroi zëdhënësi i Kurtit ditën e djeshme

Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Perparim Kryeziu deklaroi se marrëveshja e firmosur në Uashington midis Kosovës dhe Serbisë nuk ka legjitimitet, pasi dokumenti nuk është dërguar asnjëherë në Kuvend.

Në një intervistë për Ekonomia Online, Kryeziu u shpreh se marrëveshja midis dy vendeve është nënshkruar nga Qeveria Hoti, që sipas tij ishte jo legjitime.

Ndër të tjera, ai tha se janë në kontakt me SHBA-në për të punuar së bashku për temat të cilat kanë interes të përbashkët.

“Për ta përsëritur një qëndrim të kamotshëm të kryeministrit Kurti më duhet të them se së pari ai dokument nuk e ka vlerën dhe natyrën juridike të një marrëveshjeje për shkak se asnjë nuk është sjellë në Kuvend as për t’u diskutuar as për ta marrë mbështetjen e Kuvendit dhe si i tillë me të drejtë është quajtur si dokument me zotime të njëanshme të një Qeverie e cila në kohën e nënshkrimit të këtij dokumenti ishte pa legjitimitet dhe më pastaj në ndërkohë u pat vërtetuar se nuk gëzon ligjshmërinë e nevojshme për të qenë në Qeveri. Përtej asaj ne jemi në kontakt me ShBA-në për të punuar së bashku për temat të cilat kanë interes të përbashkët” ,tha Kryeziu.

Lexo edhe :   Qeveria afgane po përballet me 'krizë ekzistenciale'
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lamtumirë doktor!

Nga Dritan Hila Ka kohë që diplomatët amerikanë kanë hequr dorashkat. Jo më larg se dje, ambasadorja e SHBA me një gjuhë cinike iu tha...

Shkelën rregullat kundër Covid, përjashtohen 2 sportistë nga Olimpiada në Tokio

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...

117 milionë euro, Manchester City pranë blerjes rekord

Manchester City është shumë afër goditjes së radhës në merkato. Sipas shtypit anglez, mungon shumë pak për arritjen e marrëveshjes për mesfushorin e Aston Villa-s,...

Koronavirusi/ Profesori grek: Do të krijohen më shumë mutacione ngjitëse

Profesori Theodoros Vasilakopoulos në një intervistë për mediat vendase, foli për rrjedhën e pandemisë në vend dhe procesin e vaksinimit ku thotë se ashtu...

Teatri Kombëtar në pronësi të Bashkisë/ PD: Rama nuk pyet për drejtësinë

Partia Demokratike ka reaguar ashpër ndaj vendimin e qeverisë për t'i kaluar truallin e Teatrit Kombëtar në pronësi të Bashkisë së Tiranës. Deputetja e zgjedhur...