Rajoni

Haradinaj: Dialogu Kosovë-Serbi, tashmë në duar të sigurta

               Publikuar në : 14:58 - 14/05/19 S.N

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka deklaruar se tashmë procesi i dialogut është në duar të sigurta dhe se nuk flitet më për ndarje apo ndryshim kufijsh.

Sipas Haradinajt, procesi i dialogut i është hequr nga duart Mogherinit dhe tashmë e kanë në përgjegjësi Merkel dhe Macron.

“Tani procesi është në duar të sigurta, i është hequr nga duart zonjës Federica Mogherini. Tani e ka në dorë kancelarja Angela Merkel dhe presidenti Emmanuel Macron. Nuk rrezikojmë ndonjë propozim për ndarje, ka një stabilitet dhe kjo është kryesorja”, u shpreh Haradinaj.

“Mogherini tha në Tiranë që të hiqet taksa se ndryshe do e ndajë Kosovën menjëherë. Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk janë tërhequr asnjëherë nga roli i tyre në proceset në Kosovë dhe SHBA-ja e di kur të marrë përgjegjësitë në proceset e caktuara.  Rusia është tërhequr nga Ballkani, ne nuk e parashikojmë në asnjë axhendë tonën, ne nuk jemi pjesë e botës së Rusisë, por e botës së Amerikës”, shtoi ai.

Më 1 korrik do të mbahet takimi i ardhshëm Gjermani, Francë, Serbi, Kosovë, me shpresën që procesit të normalizimit të marrëdhënieve mes dy vendeve, t’i jepet një shtysë tjetër.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT