E mërkurë, 28 Tetor, 2020
16 C
Tirana

Guardiola në ankth, City rrezikon të përjashtohet nga Champions League

Më të lexuarat

Humb betejën me virusin specialistja e Shëndetit Publik në Tiranë

Pandemia çdo ditë e më shumë po shkakton humbje jete, dhe një numër të lartë të infektuarish. Humbje jete ka patur po kështu edhe nga...

Kodi Zgjedhor/ Venecia i kthen përgjigje Metës: Do e shqyrtojmë në dhjetor

Presidenti i Komisionit të Venecias, i ka dërguar një letër Presidentit Ilir Meta, lidhur me kërkesën e këtij të fundit për të dhënë një...

“Nuk debatoj me burra me zë të hollë”/Shpërthen Murrizi: Rruaj vetullat Vehap

Një situatë tallëse dhe aspak serioze është krijuar mbrëmjen e djeshme në “Open”. Shpeshherë situata ka dalë jashtë kontrollit, nga gjuha aspak etike e...

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Bum infektimesh/Franca merr vendimin ekstrem, në karantinë për të paktën 1 muaj

Franca ndodhet mes pesë vendeve më të goditura në botë nga koronavirusi. Gjatë 24 orëve të fundit, Franca ka regjistruar 33.417 raste të reja...

Të rinjtë përplasen me policinë, çfarë ndodhi mbrëmë në Tiranë (VIDEO)

Mbrëmjen e djeshme në Tiranë ka ndodhur një përplasje mes efektivëve të policisë, dhe tre të rinjve. "Ora News" ka publikuar pamjet e efektivëve të...

Mbi 30 milionë kinezë banojnë ende në shpella, ja cila është arsyeja

Rreth 30 milion kinezë jetojnë ende në shpella. Dhe mbi 100 milionë të tjerë banojnë në shtëpi me një ose më shumë mure të...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Murrizi: Kam dashur ta vras Rexhep Meidanin, me Fatos Nanon na ndante plumbi

Mbrëmjen e djeshme, teksa ka qenë i ftuar në emisionin “Open”, deputeti Myslim Murrizi është shprehur se kur ka qenë president Rexhep Meidani, ka...

Video/ Ekzekutohet me raketë ministri i Mbrojtjes në Armeni

Përshkallëzohet lufta mes Armenisë dhe Azerbajxhanit. Mediat botërore raportojnë se është ekzekutuar me raketë ministri i Mbrojtjes i rajonit separatist armen të Artsakh. Siç shihet dhe...

Manchester City është kurorëzuat kampion i Premier League, pas një sezoni fantastik dhe një konkurrence mjaft të madhe. Por tashmë një lajm i keq ka trokitur në derën e “qytetarëve”, ata mund të përjashtohen nga Champions league edhe pse tashmë e kanë prerë biletën.

Motivi është i qartë, në vitin 2014 ka shkelur rregullat e Fair Play financiar duke fryrë artificialisht të ardhurat në hyrje. Këtë javë parashikohet që drejtuesit e UEFA-s të zbarkojnë në zyrat e City për ti bërë me dije përfundimet e këtij hetimi të nisur kohë më parë. Sipas asaj që raporton New York Time, në vitin 2014, sheikët e City kanë zbrazur në arkat e klubit 68 milion, për të balancuar shpenzimet, por këtë e kanë deklaruar në formë sponsorizimi.

Sipas informacioneve të bërë publike nga Football Leaks, ky sponsorizim ka ardhur nga Abu Dhabi United Grup, shoqëri që përket sheikut Mansour, njëkohësisht pronar i Manchester City. UEFA e konsideron këtë jo korrekte dhe kundrejt rregullave të Fair Play financiar dhe sipas New York Time, City mund të përjashtohet nga kupat e Europës.

Lexo edhe :   Champions/ Reali shpëton në fund, Liverpuli dhe Siti nuk falin

Mbetet për tu përcaktuar se kur do të hyj në fuqi ky vendim, këtë sezon që vjen apo në sezonin 2020-2021 pasi çështja mund të përfundoj në apel. Nëse dënimi do të hyj në fuqi menjëherë atëherë Arsenal do të përfitonte drejtpërdrejtë duke siguruar një vend në Champions ndërsa Manchester United do të kalonte në Europa League.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ish-gruaja e tij e mallkoi, Fjolla Morina publikon fotot krah biznesmenit

Këngëtarja e njohur Fjolla Morina, po përjeton një histori të bukur dashurie. Ajo momentalisht ndodhet në një shtëpi me qira në qytetin e Kukësit,...

“Do përjetojmë situatën e Italisë”, mjekja shqiptare në Gjermani jep alarmin

Sikundër Franca, edhe Gjermania pritet të ashpërsojnë masat e kufizimit, teksa rritet numri i të infektuarve me koronavirus nëpër Evropë. Mjekja Marsela Ceno, e...

Rama-Metës: S’ke asnjë kompetencë të fusësh hundët në punët e ekspertëve

Duket se kryeministri Rama nuk e ka mirëpritur edhe aq mirë letrën publike të Metës, ku kërkonte të dinte se çfarë po ndodh me...

Albin Kurti infektohet me COVID-19

Albin Kurti ka rezultuar pozitiv me koronavirus. Ai njofton miqtë e ndjekësit e tij se do të qëndrojë në vetizolim për dy javë. Simptomat i...

Pandemia/ “Jemi në prag të një katastrofe”, zbardhet letra e Metës

Duke marrë shkas nga situata e përkeqësuar me pandeminë në vend, presidenti Meta i ka shkruar një letër ministres Manastirliu, kryeministrit Rama e kryetarit...