E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

Grusht shteti, arrestohet kryeministri. Reagojnë menjëherë SHBA-ja dhe BE-ja

Anëtarë të qeverisë kalimtare të Sudanit dhe udhëheqës të tjerë civilë, janë arrestuar mes raporteve për një grusht shteti ushtarak.

Kryeministri Abdalla Hamdok është mes atyre që raportohet se janë vënë në “arrest shtëpie” nga ushtarë të paidentifikuar. Ushtria nuk ka komentuar, por grupet pro-demokracisë kërkuan protesta në rrugë.

Udhëheqësit ushtarakë dhe civilë janë në kundërshtim që kur sundimtari i vjetër Omar al-Bashir u përmbys dy vjet më parë, dhe u krijua qeveria kalimtare. Mbetet e paqartë se kush qëndron pas arrestimeve.

Një deklaratë nga Ministria e Informacionit në Facebook, tha se ndalimet u kryen nga “forcat e përbashkëta ushtarake” dhe të arrestuarit po mbaheshin në “një vend të paidentifikuar”.

Ministria tha se ushtarët kishin sulmuar selinë e transmetuesit shtetëror në Omdurman, dhe kishin ndaluar stafin atje. Hamdok ishte nën presion për të mbështetur një grusht shteti, por po refuzonte ta bënte këtë dhe ai u kërkoi njerëzve të vazhdonin me protesta paqësore për të “mbrojtur revolucionin”.

Shtetet e Bashkuara ishin “thellësisht të alarmuara” nga raportet e grushtit të shtetit, tha i dërguari i tyre special Jeffrey Feltman. OKB, BE dhe Liga Arabe gjithashtu shprehën shqetësim të thellë.

Dëshmitarët kanë thënë se interneti është ndërprerë në Khartoum, ndërsa në mediat sociale janë shfaqur imazhe që tregojnë turma të zemëruara që digjen goma në rrugë.

Ushtria dhe paramilitarët janë vendosur në të gjithë qytetin, duke kufizuar lëvizjen e civilëve, citohet të ketë thënë një dëshmitar nga agjencia e lajmeve Reuters. Aeroporti Khartoum tani është i mbyllur, dhe fluturimet ndërkombëtare janë pezulluar.

Grupi kryesor pro-demokratik i Sudanit u ka bërë thirrje mbështetësve të tij, që të rezistojnë çdo grusht shteti ushtarak.

A po rriten kontrollet ushtarake?

Autoritetet ushtarake dhe civile kanë qeverisur së bashku që kur presidenti Bashir u përmbys pas muajsh protestash në rrugë në 2019.

Një marrëveshje për ndarjen e pushtetit midis ushtrisë dhe një koalicioni të lirshëm grupesh – Forcat për Liri dhe Ndryshim (FFC) – ishte rënë dakord, duke krijuar Këshillin Sovran. Ai duhej të sundonte vendin edhe për një vit tjetër – me qëllim mbajtjen e zgjedhjeve dhe kalimin në sundim civil. Por marrëveshja ka qenë gjithmonë e ndarë, me një numër të madh grupesh politike rivale – dhe ndarje brenda ushtrisë gjithashtu.

Tensionet u rritën më tej pasi një përpjekje për grusht shteti atribuar pasuesve të Bashirit u dështua në shtator. Këtë muaj, kundërshtarët e tranzicionit të Sudanit drejt demokracisë dolën në rrugët e kryeqytetit, Khartoum, për t’i bërë thirrje ushtrisë që të marrë kontrollin e vendit.

Grupet pro-demokracisë thanë se ishte një përpjekje e organizuar nga ushtria, për të rimarrë pushtetin. Të enjten e kaluar, dhjetëra mijëra njerëz demonstruan në Khartoum për të treguar solidaritet me qeverinë tranzitore. Mbështetja për qeverinë e përkohshme ka rënë në muajt e fundit, pasi ekonomia e vendit ka vuajtur.

Sudani nuk ka qenë në gjendje të gjejë një sistem politik funksional që nga pavarësia në 1956, dhe ka parë grusht shteti.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...