E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

Bie qeveria/Ushtria arreston zyrtarët e lartë, thirrje për protesta

Kryeministri sudanez Abdalla Hamdok është vendosur në “arrest shtëpie” nga “forcat ushtarake”, tha Ministria e Informacionit e vendit, në një deklaratë të postuar në Facebook.

Shtëpia e Hamdokut në Khartoum, ishte e rrethuar nga ushtria. Shumë ministra dhe zyrtarë të qeverisë janë arrestuar, tha Ministria e Informacionit. Forcat ushtarake gjithashtu sulmuan transmetuesin shtetëror të Sudanit në qytetin e afërt të Omdurman, dhe arrestuan punëtorë, shtoi Ministria.

Ministria tha se udhëheqësi i Sudanit është nën presion për të lëshuar një deklaratë në “mbështetje të marrjes së pushtetit”, por u kishte bërë thirrje njerëzve të dalin në rrugë në protestë.

“Kryeministri sudanez Abdalla Hamdok, në një mesazh nga arresti i tij shtëpiak, u kërkon sudanezëve që t’i përmbahen mjeteve paqësore (mjeteve të protestës) ​​dhe të pushtojnë rrugët për të mbrojtur revolucionin e tyre”, tha Ministria në postimin në Facebook.

CNN nuk mundi të verifikonte në mënyrë të pavarur akuzat, megjithatë anëtarët e familjes thanë se Ministri i Informacionit ishte një nga disa zyrtarë të lartë të arrestuar.

Midis të arrestuarve nga “forcat e përbashkëta ushtarake” përfshijnë ministra të ndryshëm civilë të qeverisë kalimtare të Sudanit, dhe anëtarë të këshillit sovran të Sudanit, tha Ministria e Informacionit.

“Anëtarët që i përkisnin komponentit civil të Këshillit Sovran Tranzicional, dhe një numër ministrash të qeverisë kalimtare u arrestuan nga forcat e përbashkëta ushtarake dhe u dërguan në destinacione të panjohura”, shtohet në deklaratë.

Fluturimet nga Aeroporti Ndërkombëtar i Khartoum gjithashtu janë pezulluar, tha një burim i Autoritetit të Aviacionit Civil për CNN. Ministria e Informacionit tha se shërbimet e internetit ishin prerë, dhe urat ishin mbyllur nga forcat ushtarake.

Faqja e monitorimit të internetit NetBlocks konfirmoi se lidhja e internetit ishte ndërprerë në Sudan të hënën, “duke u shfaqur në një ndërprerje të telekomunikacionit për shumë njerëz”.

Kriza politike

Grupet ushtarake dhe civile kanë ndarë pushtetin në vendin e Afrikës Lindore në një aleancë të pakëndshme, të quajtur Këshilli Sovran, që nga përmbysja e presidentit Omar al-Bashir në 2019.

Por pas një përpjekjeje të dështuar për grusht shteti në shtator, që iu atribuohet forcave besnike të Bashirit, udhëheqësit ushtarakë kanë kërkuar reforma në koalicionin Forcat e Lirisë dhe Ndryshimit (FFC) dhe zëvendësimin e kabinetit.

Udhëheqësit civilë, megjithatë, i kanë akuzuar ata se synojnë një rrëmbim pushteti – dhe Sudani tani po përballet me krizën më të madhe politike në tranzicionin e tij dy-vjeçar.

Mijëra demonstrues u mblodhën para pallatit presidencial në Khartoum më 17 tetor, duke bërë thirrje që ushtria të merrte pushtetin. Ata u organizuan nga një fraksion i linjës ushtarake të FFC-së, dhe bënë thirrje për gjeneralin. Abdel Fattah al-Burhan, kreu i forcave të armatosura dhe Këshillit sovran të përbashkët ushtarak-civil të Sudanit, për të inicuar një grusht shteti dhe për të përmbysur qeverinë.

Ditë më vonë, mijëra protestues dolën në rrugë në një numër qytetesh, në mbështetje të sundimit civil brenda qeverisë për ndarjen e pushtetit të vendit.

Të hënën në mëngjes me orën lokale, demonstruesit u panë duke u mbledhur në rrugët e kryeqytetit, për të protestuar kundër arrestimeve, duke ndezur zjarre dhe duke vendosur postoblloqe.

Shtetet e Bashkuara thanë se ishin “thellësisht të alarmuara nga raportet për një kontroll ushtarak të qeverisë kalimtare”.

“Siç e kemi thënë vazhdimisht, çdo ndryshim në qeverinë kalimtare me forcë, vë në rrezik ndihmën e SHBA”, tha i dërguari i posaçëm Jeffrey Feltman në një postim në llogarinë zyrtare të Byrosë Afrikane të Departamentit të Shtetit të SHBA.

Feltman deklaroi se pushtimi i supozuar ushtarak “është krejtësisht i papranueshëm” dhe “do të binte ndesh me Deklaratën Kushtetuese dhe aspiratat demokratike të popullit sudanez”.

Burimi i lajmit: CNN. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...