Kryesore

Gripi i syrit kthehet në epidemi, ja si mund të kurohet


               Publikuar në : 17:46 - 18/07/19 M. S

Pak ditë më parë, mjekët okulistë ngritën shqetësimin se po përballemi me një epidemi agresive të gripit të syrit, që shkaktohet nga disa viruse. Virusi ka një periudhë inkubacioni prej 14 ditësh, me pas shenjat bëhen të dukshme. Po kështu, mjekët bëjnë me dije se virusi jep komplikacione nëse nuk mjekohet menjëherë.

Ajo zgjat 2-3 javë, por ka edhe raste qe shkon deri në 1 muaj e gjysmë. Pacientët duhet të lajnë mirë duart, kjo si një masë parandaluese. Nëse keni shenjat që diçka nuk shkon mirë, atëherë nuk duhet ta mendoni dy herë, por duhet ti drejtoheni specialistit.

Gripi i syrit përhapet lehtësisht nga njëri person tek tjetri përmes teshtimës, pështymës apo thjesht një shtrëngimi dore me të sëmurin, të njëjtën dorë që më pas fërkojmë sytë. Mjekët thonë se në shumë raste u është dashur të mjekojnë jo vetëm personin e prekur, por të gjithë anëtarët e familjes.

Mjekët kërkojnë të bëhet kujdes dhe të kërkohet ndihma e specialistit, pasi mos kapja në kohë dhe mos mjekimi ka pasoja të rënda, deri në humbje të shikimit.

 

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT