E mërkurë, 28 Korrik, 2021
22.5 C
Tirana

Gripi i shpendëve shfaqet në Fier

Rikthehet frika për gripin e shpendëve, pas shfaqjes në një fshat të Fierit ku dhe janë asgjësuar 120 krerë të prekura me grip shpendësh.

Në fshatin Adë të njësisë administrative Frakull janë asgjësuar 120 krerë të prekura me grip shpendësh.

Burimet bëjnë me dije se ferma është dezinfektuar dy herë, ndërkohë që shpendët e sëmura janë groposur.

Zona është dezinfektuar, ndonëse shërbimi veterinar bën thirrje për kujdes. Ndërkohë pulat janë groposur, për të zhdukur përhapjen e infeksionit të gripit të shpendëve si dhe është dezinfektuar ambienti.

Gropa është 2 metra e thellë në territor, që nuk përshkohet nga ujrat nëntokësor.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund të shmangen epidemitë

Numri i vdekjeve të raportuara nga COVID-19 ka kaluar 4 milionë, sipas Universitetit Johns Hopkins që regjistron infektimet dhe vdekjet. Në 100 vitet e...

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

Një gjykatë në Lituani dënoi politikanin Algirdas Paleckis me gjashtë vjet burgim, pasi e shpalli fajtor për spiunim për Rusinë. Gjykata e rrethit Siauliai vendosi...

Lëkundje sizmike me magnitudë 4.1 në Shqipëri

Lëkundje sizmike janë regjistruar mbrëmjen e sotme në vendin tonë. Sipas statistikave të publikuara nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit, tërmeti me...

Zgjedhje të parakohshme? Haradinaj: Qeveria Kurti nuk do të zgjasë shumë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj deklaroi se qeveria e Albin Kurtit nuk do të zgjasë shumë, duke paralajmëruar se në...

I pandehur me ish-ministrin Tahiri/ Rrëzohet kërkesa e Jaeld Çelës për liri

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO), ka rrëzuar  kërkesën e ish-drejtorit të Policisë së Vlorës Jaeld Çela, për lirimin nga...