E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Nostalgji futbolli/ 7 korrik 1974, finalja që Holanda ende nuk e di si e humbi

7 korrik 1974, Olympiastadion në Mynih

Gjermani Perëndimore-Holandë

Finalja e Kupës së Botës. Topi i parë, e nis Holanda, Cruijff dhe Van Hanegem.Pastaj Neeskens, Krol Rijsbergen, Haan, Suurbier, Haan, Rijsbergen, Haan, Cruijff, Rijsbergen, Krol, Van Hanegem, Neeskens, Rijsbergen … Topi arrin te Cruijff: inkursion marramendës për të lënë pas Votgsin që e markon, më pas hyrja në zonën ku Uli Holness provon një ndërhyrje të dëshpëruar dhe të ngathët. Penallti. Penalltia e parë në një finale të Kupës së Botës. Neeskens godet, dhe 1-0.

1-0 pas vetëm një minute lojë dhe pa e prekur asnjëherë topin kundërshtari. Ndoshta është minuta më e papërsëritshme në historinë e Kupës së Botës. Duket parathënia e një fitorje të lehtë për Hollandën.

Sepse një goditje si kjo, pas 60 sekondash, do të hidhte nokaut pothuajse të gjitha kombëtaret në botë. Pothuajse të gjitha, sigurisht jo Gjermaninë. Gjermaninë që e përmbys rezultatin dhe fiton Kupën, Kupën e Botës. Por, një herë të vetme bota e futbollit do t’i kujtojë humbësit më shumë se sa fituesit. Sepse humbësit ishin, ekipi që revolucionarizoi më shumë se kushdo tjetër futbollin. Futbolli që nga Holanda e 74-ës nuk është më i njëjti. /Tirana Today

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria




Të fundit

Teatri Kombëtar në pronësi të Bashkisë/ PD: Rama nuk pyet për drejtësinë

Partia Demokratike ka reaguar ashpër ndaj vendimin e qeverisë për t'i kaluar truallin e Teatrit Kombëtar në pronësi të Bashkisë së Tiranës. Deputetja e zgjedhur...

Varianti Delta përhapet me shpejtësi në Shtetet e Bashkuara

Presidenti Joe Biden po u kërkoi punonjësve të qeverisë federale të dëshmojnë statusin e tyre të vaksinimit. Të pavaksinuarit do të duhet të mbajnë...

Si duket Serbia…

Nga Emin Azemi Serbia e Edi Ramës kufizohet direkt me Shqipërinë (!) Kjo Serbi, Kosovën e konsideron pjesë të saj dhe, për rrjedhojë, Edi Rama...

45 raste të reja në 24 orët e fundit, asnjë viktimë

Në përditësimin e radhës nga Ministria e Shëndetësisë, vihet re një rritje e rasteve të infektimeve në 24 orët e fundit. Fatmirësisht nuk ka...

Përjashtohen nga Olimpiada dy atletë që shkelën rregullat kundër COV*D-19

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...