E enjte, 17 Qershor, 2021
15.5 C
Tirana

Gramoz Ruçi nderohet me titullin “Qytetar nderi” në Itali

Kreu i Kuvendit, Gramoz Ruçi është nderuar me titullin “Qytetar nderi” i Portocannone. Ruçi u prit me entuziazëm në Molise nga arbëreshët e qytetit, ndërsa kreu i Kuvendit e vlerësoi këtë titull si një detyrim të madh.

“Titulli qytetar nderi është një vlerësim, inspirim dhe detyrim i madh për mua”, deklaroi Ruçi para arbëreshëve.

Kreu i Kuvendit ndodhej në Portocannone për të përuruar bashkë me krerët lokalë bustin e heroit kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu.

“Nuk ua solla unë Skënderbeun, heroi na mblodhi ne. Skënderbeu kohezion kombëtar, përball sfidave kombëtare. Thënia e Skënderbeut ‘Lufta ime është lufta juaj’ është vlerë aktuale në Evrope”, tha ndër të tjera kreu i Kuvendit, i cili është takuar gjatë vizitës së tij me Presidentin e Rajonit Molise, të Italisë z.Donato Toma.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reporterët pa Kufij: Rusia po i vret mediat e pavarura

Reporterët pa Kufij paralajmëruan për “zhdukjen graduale” të mediave të pavarura në Rusi dhe i kërkuan presidentit Vladimir Putin që të shfuqizojë të ashtuquajturin...

Italia ”shkërmoq” Zvicrën dhe kalon në raudin tjetër të ”Euro 2020”

Përfundon ndeshja e Grupit C. Italia ka mundur me rezultatin e pastër 3-0, Zvicrën dhe është kualifikuar në raundin tjetër të “EURO 2020”. Ndeshja u...

Irani synon blerjen e satelitëve rusë

Njoftimet se Irani po kërkon të blejë një sistem satelitor rus të avancuar nuk janë "veçanërisht shqetësuese" për sigurinë e trupave amerikane në rajon,...

Padia e Metës për Teatrin Kombëtar, Kushtetuesja tërhiqet për të marrë vendimin

Ka përfunduar pas 12 orësh, seanca në Gjykatën Kushtetuese për çështjen e shembjes së Teatrit Kombëtar, e cila filloi mëngjesin e sotëm rreth orës...

“Mos përdor gjuhën e Bashës”/ Spiropali debat me Abilekajn për 25 prillin

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin dhe gazetari Enton Abilekaj, janë përfshirë në një debat mbrëmjen e sotme. Të ftuar në emisionin ''Open''...