E hënë, 18 Tetor, 2021
21.5 C
Tirana

Goditi këtë javë Evropën, ja ku zhvendoset i nxehti ekstrem

Vendet nordike po regjistrojnë temperatura të larta, ndërsa i nxehti ekstrem që goditi këtë javë Evropën po zhvendoset drejt Veriut, duke krijuar në disa zona ‘’netë tropikale’’, njoftoi sot Instituti Meteorologjik dhe hidrologjik suedez. Në Suedi më konkretisht veriu i vendit është përfshirë nga vala e temperaturave ekstreme.

Qyteti i vogël i Markusvinsa (veri) regjistroi të premten një temperaturë rekord që arriti pikun në 34,8 gradë Celsius, temperatura më e lartë e konstatuar në Suedi këtë vit. Kjo është temperatura më e lartë e shënuar në ekstremin verior që nga viti 1945, shprehet për median, meteorologu i SMHI-së, Jon Jorpeland.
Në fillim të javës, disa zona në Suedi kanë përjetuar ‘’netë tropikale’’, ndërkohë që temperatura gjatë natës nuk ka zbritur për asnjë moment nën 20 gradë Celsius. /ATSH

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

COVID-19 i merr jetën ish-Sekretarit Amerikan të Shtetit

Ish-Sekretari Amerikan i Shtetit, Colin Powell, ka humbur betejën me koronavirusin në moshën 84-vjeçare. Colin Powell, Sekretari i parë me ngjyrë i Shteteve të...

Afrimiteti i tyre nxiti diskutime/Donaldi gdhend në dru portretin e Semit

Semi dhe Donaldi kanë shfaqur afrimitet shoqëror me njëri-tjetrin në “Big Brother Vip”. Bora Zamani nga ana tjetër hodhi poshtë aludimet se aktori i...

Vazhdimi i revolucionit të Shën Valentinit

Nga: Andi Bushati Konluzioni i përbashkët i të gjitha analizave, menjëherë sapo dolën shifrat e para të zgjedhjeve lokale në Kosovë, ishte rezultati shumë më...

Maqedoni e Veriut/ Partitë nuk presin KSHZ, shpallin rezultatet

Rreth 49.11% ose 842.512 votues morën pjesë në votime në zgjedhjet lokale të së dielës (17.10) në Maqedoninë e Veriut. Kryetari i KSHZ-së, Aleksandar Dashtevski ka...