E enjte, 17 Qershor, 2021
26.5 C
Tirana

Gjykata amerikane detyron presidentin Trump të paguajë 2 milionë dollarë

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump ka paguar dy milionë dollarë për 8 organizata bamirësie, sipas një vendimi të një gjykate vendase, pasi ka shpenzuar donacione bamirësie për fushatën e tij elektorale.

Fondacioni “Donald J Trump Foundation”, organizata që nuk paguan taksa, ka përdorur donacionet e ndryshme për të sponsorizuar fushatën e Trump. Mësohet se pas vendimit të gjykatës, Trump ka pranuar se ka pasur shkelje të ligjeve për financimet e fushatës dhe se ka përdorur statusin e fondacionit.

Gjermani, Berlini shpall emergjencën klimatike

Edhe pse më herët presidenti Trump e kishte cilësuar si akuzë politike këtë gjë, vendimi i gjykatës e ka detyruar t’i bindet ligjit. Muajin e kaluar është arritur dhe marrëveshja, ku sipas të cilës, 8 organizata përfitojnë nga 476 mijë dollarë secila.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Endrju Ur, gjeologu britanik që u përpoq të rikthente në jetë një kufomë

Shekulli XIX -të ishte i mbushur me eksperimente mjekësore,të cilat sipas standardeve të sotme të mjekësisë, duken absurde dhe shumë të rrezikshme. Gjithsesi, ajo...

Superhero me probleme ankthi? Reynolds flet për personazhin në film dhe veten

Ryan Reynolds këmbëngul se nuk ka motive të caktuara propagandistike pas personazhit të tij ironik Michael Bryce, i cili është në terapi në filmin...

“U eleminua për larje hesapesh”, detajet e rënda për 25-vjeçarin

25-vjeçari Fridman Xhaferraj u eleminua për larje hesapesh. Në këtë përfundim ka arritur Prokuroria e Korçës, pas hetimeve të kryera për ngjarjen e rëndë...

Eriksenit do t’i vihet një ICD në trup që t’i godasë zemrën po ndaloi përsëri

Kristian Eriksen do të pajiset me një aparat ‘starter’ për zemrën, sipas konfirmimit të ekipit kombëtar danez. Mesfushori i Interit u rrëzua në fushë gjatë...

Albioni, djalit që iu rikthye buzëqeshja nga shqiptarët dhe “Fundjavë Ndryshe”

Albion Hyka, 3 vjeç, është një ndër fëmijët që iu rikthye buzëqeshja nga shqiptarët dhe “Fundjavë Ndryshe”. Djali i vogël pritet që ti rikthehet normalitetit,...