E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
13 C
Tirana

Gënjeshtra e qeverisë me pandeminë

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

Covid-19: Rritje e frikshme e rasteve të reja në vend

Kurba e Covid-19, ka shënuar sërish një rritje të frikshme në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 832 persona...

Nga Klodian Tomorri

Qeveria jone ka nje ves shume te keq. Genjen haptazi. I pyetur disa here se pse Shqiperia ka dhene me pak para per pandemine se vendet e tjera, kryeministri thote se kjo nuk eshte e vertete, se tabelat e FMN-se jane te vjetra dhe nuk perfshijne paketen e dyte etj etj.

Ne fakt te gjitha keto jane te paverteta. Ky eshte grafiku i paketave mbeshtetese ndaj PBB-se, qe qeverite e rajonit kane dhene gjate pandemise, i raportuar nga FMN.

Nuk eshte i vjeter sic pretendon kryeministri por eshte i perditesuar me masat deri ne fund te muajit tetor. Sic dihet, pas tetorit nuk ka patur me paketa ne asnje vend dhe jo me ne Shqiperi.

Grafiku krahason mbeshtetjen direkte ne formen e pagesave per biznesin dhe qytetaret ose uljes se taksave per ta, qe kane bere qeverite e rajonit. Ndryshe keto njihen si “above the line measures” sepse jane masa mbi vijen e deficitit ne buxhet dhe qe redlektohen direkt ne treguesin e deficitit.

Qeveria e Shqiperise ka dhene vetem 1.21 per qind te PBB-se ose rreth 170 milione dollare. Maqedonia e Veriut ka dhene 2.02 per qind, ndersa pese vendet e tjera te rajonit kane dhene mbi 5 per qind te PBB-se per qytetaret dhe biznesim.

Shpesh qeveria fshihet pas dy garancive sovrane, qe u leshoi bizneseve per te marre kredi ne banka, njera per rrogat, tjetra per investime. Ne fakt te dy garancite sovrane jane gjithsej sa 1.7 per qind e PBB-se. Edhe sikur te shtohen ato, prape Shqiperia rezulton vendi i fundit ne rajon per mbeshtetjen e dhene nga qeveria.

Lexo edhe :   Pandemia mbyll hotel “Tirana International”, ikona e akomodimit në Tiranë

Por garanci kane dhene edhe vendet e tjera. Maqedonia e Veriut 1.4 per qind e PBB, Serbia 1.5 per qind etj etj. Asnjera prej tyre nuk eshte perfshire ne grafik. Megjithate garancite nuk jane masa te mirefillta fiskale. Ato jane below the line measures, dhe kane pak gjasa te ndikojne multiplikatorin fiskal.

Lexo edhe :   Ahmet Zogu dhe heronjtë që vetëkrenohen

Por pavaresisht kesaj, edhe sikur te perfshihen garancite Shqiperia serish eshte vendi i fundit ne rajon.

Tani, qeveria ben mire te mos genjeje haptazi. Eshte shume me mire te thoje qe po kemi dhene me pak sepse ne duhet te jepnim para edhe per rindertimin. Por jo mashtrim haptazi.

Tregohuni nje here te ndershem me qytetaret.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Hetimet e SPAK/ Ish-drejtori i burgut 313 akuzohet për korrupsion

SPAK ka përfunduar hetimet për procedimin penal të Eduard Strugaj, ish drejtor i burgut 313-të dhe të pandehurve të tjerë. I pandehuri Eduard Strugaj,...

‘Bashkë do ia dalim’, Kosova me masa kufizuese për festat e fundvitit

Shifrat në rritje të infektimeve të reja, ka detyruar autoritetet në Kosovë të ndërmarrin masa të reja. Duke analizuar situatën e ku nuk ka patur...

32 vite në skenë/Altin Shira: Shqiptarët dikur ishin më dorëlëshuar

Altin Shira, me plot 32 vite në skenë, vijon të jetë i kërkuar nga publiku. Si një artist me shumë vite karrierë, Altin Shira...

Kina e zgjeron sfidën ndaj Perëndimit, po synon që të ‘pushtojë’ hënën

Nga: Pierre Haski “Internazionale” Sfida midis fuqive të mëdha, nuk është e kufizuar vetëm në planetin tonë. Në rast se në të shkuarën hapësira ishte...

Tiranë/Dyshonte se ishte infektuar me Covid-19, 57-vjeçari pret damarët

Një 57-vjeçar ka tentuar të vrasë veten në banesën e tij, pasi dyshonte ishte prekur me koronavirus. Ky rast ka ndodhur mbrëmjen e djeshme, në...