E hënë, 27 Shtator, 2021
20.5 C
Tirana

“Furtunë” arrestimesh në Turqi, përfundojnë në pranga 330 emigrantë

Autoritetet turke kanë arrestuar gjithsej 330 emigrantë, që përpiqen të arrijnë Lesvos, thanë zyrtarët sot. Një roje bregdetare në rrethin Kiuchukuyu në provincën perëndimore Canakkale tha se ajo kreu shtatë operacione për të kapur emigrantët që përpiqeshin të bënin udhëtimin natën e të shtunës.

Mërgimtarët e arrestuar ishin afganë, sirianë, iranianë dhe irakianë, tha ai, duke shtuar se numri i atyre që përpiqeshin të arrinin në Lesvos kohët e fundit është rritur dhe se 699 njerëz janë arrestuar që nga 10 gushti.

Arritjet përmes Mesdheut për në Bashkimin Evropian, përfshirë migrantët që bëjnë udhëtimin më të gjatë dhe më të rrezikshëm nga Afrika e Veriut për në Itali, arritën në 172.301 në 2017, nga 362.753 në 2016 dhe mbi një milion në 2015, sipas shifrave të KB.

Numrat kanë rënë ndjeshëm që nga viti 2015, në këmbim të 3 miliardë eurove në ndihmë të Bashkimit Evropian dhe një premtim për të relaksuar kufizimet e vizave për shtetasit turq, ka filluar të ushtrojë kontroll më të madh mbi migrantët e BE-së që përpiqen të arrijnë nga territori i saj. Sidoqoftë, shumë janë akoma në udhëtimin e detit të shkurtër por të rrezikshëm dhe Turqia mbetet një nga pikat kryesore të nisjes.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Berisha, nga Ryersoni tek Yuri Kim

Nga: Mentor Kikia Zhvillimet që po ndodhin tani në politikën shqiptare janë më të rëndësishmet që kanë ndodhur që nga vitet 1990-1992. Dhe kanë për...

Bërnabiq: BE nuk po bën asgjë, ose fare pak për situatën në Kosovë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, tha se Bashkimi Evropian, në këtë moment, “nuk po bën asgjë, ose po bën fare pak” në lidhje me...

Dojna Mema i bashkohet ‘Big Brother Vip’, zbulohet pozicioni që i është besuar

“Big Brother Vip” starton në fillim të tetorit. Edhe ky edicion do të drejtohet nga Arbana Osmani. Revista “Vip Magazine” ka zbuluar se Dojna Mema...

Asnjë i dënuar për atentatin tek ‘Komuna e Parisit’, lihen të lirë dajë e nip

Viktor Marku dhe Sebastian Mali, të cilët akuzoheshin për vrasjen e Hekuran Billës, janë liruar nga qelia. Me vendim të Gjykatës, nga ‘arrest me...

“Qeveritë të takohen më shpesh”, akademiku Rexhep Qosja mesazh Ramës dhe Kurtit

Në ceremoninë e vlerësimit nga Edi Rama me titullin “Kordoni i Madh me Yllin e Medaljes”, të zhvilluar në Prishtinë, akademiku i njohur Rexhep...