E diel, 20 Qershor, 2021
18.5 C
Tirana

‘Fundoset’ Meta, Komisioni Hetimor merr vendimin final

Komisioni Hetimor ka miratuar raportin final për shkarkimin e presidentit Ilir Meta, dhe do t’ia dërgojë atë Kuvendit të Shqipërisë, për ta futur në seancë plenare. Kreu i Komisionit Alket Hyseni ka hedhur në votim raportin, i cili është mbështetur nga të gjithë deputetët në mënyrë unanime. “Kush është dakord me raportin, konkluzionet e tij, gjithë sugjerimet? Miratohet raporti i Komisionit Hetimor për verifikimin e shkeljeve të rënda kushtetuese nga Presidenti i Republikës së Shqipërisë, me votat unanime të gjithë anëtarëve të Komisionit. Vlerësim maksimal për secilin nga ju kolegët”, deklaroi Hyseni. Duke iu referuar raportit voluminoz, presidenti Ilir Meta ka kryer shkelje të rënda të Kushtetutës.

Me 11 vota pro nga të dyja kampet e politikës, socialistëve dhe opozitës është miratuar raporti prej 97 faqesh i Komisionit Hetimor parlamentar, për shkarkimin e presidentit Ilir Meta.

Presidenca dhe mazhoranca socialiste, prej thuajse prej dy vitesh, janë në luftë me njëra-tjetrën, ç’ka detyroi këtë të fundit që të ngrejë për herë të dytë një Komision Hetimor, i cili po heton veprimtarinë dhe deklaratat e bërë nga kreu i shtetit, para, gjatë fushatës dhe heshtjes zgjedhore sa i takon zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit. Kreu i Shtetit, Ilir Meta, duket se i ka ditët e numëruara në krye të Presidencës, pasi Partia Socialiste ka vulosur sot fatin e tij.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

OBSH e shpall të përfunduar shpërthimin e Ebolës në Afrikën Perëndimore

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se shpërthimi i virusit të Ebolës, që nisi në shkurt në Guinea, ka përfunduar. Ky virus vdekjeprurës, që përcillet...

Levandovski mban gjallë shpresat e Polonisë, Spanja komplikon kualifikimin

Përfundon ndeshja e grupit C, ku Spanja ka komplikuar kualifikimin, pasi Polonia i ka surprizuar, duke i rrëmbyer një pikë. Sfida u mbyll në...

Gjermani, gjenden dy piktura të shekullit XVII në një kosh plehrash

Policia gjermane po kërkon për informacion për dy piktura origjinale nga artistë evropianë të shekullit të 17, të cilat përfunduan në një kosh plehrash...

Kapacitetet e Kosovës për vaksinim në masë të popullsisë kundër COVID-19

Në Kosovë gjatë kësaj jave filloj vaksinimi në masë i qytetarëve kundër COVID-19, me synimin që të vaksinohen deri 320 qytetarë në muaj. Zyrtarë...

Mbi 1 milion vaksina/ Mbërrijnë në Rinas edhe 50 mijë doza të Coronavac

Mbrëmjen e sotme, kanë mbërritur në aeroportin ''Nënë Tereza'', 50 mijë doza të vaksinës kineze Coronavac. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi...