E enjte, 2 Dhjetor, 2021
12.5 C
Tirana

Ftesa për Bashën, Rama: Nuk do të thotë që të marrë poste në qeveri

Kryeministri Edi Rama, i ka bërë thirrje disa herë kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha për bashkëpunim, pas zgjedhjeve të 25 prillit.

Por, kreu i qeverisë kishte një kusht, ndarjen e Bashës nga Presidenti Ilir Meta dhe ish-kryeministri Sali Berisha.

I ftuar në emisionin ”Opinion”, Rama u shpreh se ftesa për bashkëpunim nuk do të thotë që dhe opozita do të marrë poste në qeveri.

Ndër të tjera, Rama tha se qeveria dhe opozita duhet të krijojë frymë bashkëpunimi për të bashkuar forcat në reformat e rëndësishme të vendit.

Edi Rama: “Shpresoj që PD do të reflektoj më në fund lidhur me vetveten e të kuptoj që biem t’i biem në një vrimë dhe nga vrima del dhe gryka e pushkës vret dhe njerëz, nuk të çon asgjëkund jo më në pushtet. Do te jetë hapur për të ndërtuar një proces bashkëpunimi. Bashkëqeverisja mes qeverisë dhe opozitës nuk do të thotë të dyja palët në qeveri. Por të ndërtohet një frymë bashkëpunimi, shqiptarëve duhet tu japim arsye të energjizohen me gjëra që bëjmë, e jo tu japim arsye që të thonë mbyll televizorin. Pastaj vendosen piketat se ku duhet të vendosim forcat bashkë për reformat në funksion të shtetit.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Haklaj plas ‘bombën’: Noka do tentojë të pushtojë selinë e PD më 12 dhjetor

Ish-kryetari i PD-së në Tropojë, Azgan Haklaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë teksa ka thënë se Flamur Noka po përgatit strukturat për të...

Tensionet Rusi-Ukrainë, Lavrov dhe Blinken takim ‘kokë më kokë’

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken dhe Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov, u takuan të enjten në Stokholm, Suedi, mes shqetësimeve në rritje...

Nëse “Foltorja” është demokraci, atëherë PD e meriton Berisha&Bashën

Nga: Ben Andoni Nëse në fillim njerëzit e PD-së mundoheshin të gjenin atë të veçantën dhe mënyrën sesi do të mbrohej Berisha me etiketimin “Non...

Ben Blushi dorëhiqet nga drejtimi i “Top Channel”

Ben Blushi ka dhënë dorëheqjen nga "Top Channel", media e njohur të cilën e drejtonte prej katër vitesh. Nga sot ai nuk është më...

Komiteti Teknik publikon masat e reja, çfarë do ndodhë nga 4 janari

Pas rritjes së rasteve dhe shtrirjes së madhe në mbarë botën si pasojë e variantit Omicron, Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur që të...