E diel, 28 Nëntor, 2021
16.5 C
Tirana

‘Fshesa’ në diplomaci/Rudina-Cakajt: Je i ri në këtë punë. Çfarë ndodhi me shkarkimet?

Një përplasje mjaft e fortë është shkaktuar sot ndërmjet ministrit Cakaj dhe deputetes së PD-së, Rudina Hajdari, në lidhje me shkarkimin e mbi 20 personave në Ministrinë së Jashtme.

Ministri në detyrë u shpreh se ka vendosur të shkëpusë marrëdhëniet për disa nga punonjësit që nuk përmbushin kriteret. Në seancën dëgjimore me ministrin Cakaj, Rudina tha se nuk ishte e bindur për këtë lëvizje, duke i kujtuar faktin se ai ka vetëm 77 ditë në detyrë.

Por ministri tha se ky qëndrim është i pavend, pasi është mjaftueshëm i familjarizuar me Ministrinë. Ai vuri theksin tek fillimi i një reforme të nevojshme, dhe se do të jetë para këtj procesi.

Hajdari: Nuk mund të merrni shembullin e opozitës, se nuk jeni deputet. Ju thatë shkarkimi apo transferimi. Ju keni 77 ditë në atë detyrë, më duket befasuese si arritët në atë përfundim aq shpejt kur paraardhësi juaj, ministri Bushati tha se unë po lë një trupë shërbimi diplomatik nga më të aftët. Ai djalë kishte 5 vjet aty. Ju nëse bëni mesazhe të tilla, deklarata të tilla se po shkarkoni 20 veta, a nuk po cënoni ju këta njerëz, profesionalizmin e shërbimit tuaj diplomatik. Uroj që të mos jetë një vendim represiv, politik pa dobi për shërbimin diplomatik.

Cakaj: Ministri Bushati për ju nuk është një djalë, por ministri me mandatin më të gjatë në atë institucion në historinë e pluralizmit. Ndaj kam dëshirë që komunikimi këtu të zhvillohet me parametra të rregullta.

Zoti Bushati ka thënë se ka lënë një administratë ambicioze, por s’do të thotë se nuk ka nevojë për përmirësime. Ne jemi këtu për të sfiduar status quo dhe ndaj jemi këtu si një qeveri aktive. Sa i përket emrave që janë larguar, unë e përsëris një pjesë e tyre e kanë kaluar mandatin e shkruar të punës. Kur ka tejkalime të tilla, duhet të ketë masa, mosmarrja e masave duhet t’u shqetësojë. Unë e kam marrë atë vendim jo se kam 77 ditë në atë detyrë, harroni se kam qenë dhe zëvendës ministër. Nuk është vendim arbitrar, por fillimi i një reforme të nevojshme.

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...