E premte, 3 Dhjetor, 2021
13.5 C
Tirana

Franca “luftë” emigracionit, shkatërron një tjetër kamp ilegal

Para dy javësh, Franca lajmëroi se sistemi i aplikimit për azil është bllokuar. Kjo pasi vendi ka pasur një rritje shumë të madhe të numrit të azilkërkuesve dhe ligjvënësit francez i tremben një “bombe sociale” që mund të krijohet.

Në vijim të këtyre masave që qeveria franceze ka marrë për uljen e azilantëve është njoftuar se ka nisur kthimin mbrapsht të qindra emigrantëve të paligjshëm që prej kohësh ishin të vendosur në një kamp ilegal në pjesën veriore të Parisit.

Policia pariziene ka ndërhyrë duke e shkatërruar plotësisht kampin. Të gjithë personat që ishin të strehuar aty janë zhvendosur në rajonin Porte d’Aubervilliers. Ende nuk ka të dhëna si do të veprohet, nëse do të dëbohen apo do t’i nënshtrohen procedurave për pajisjen me lejeqëndrimi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

S’ka më lavazhe e servise makinash poshtë pallateve!Veliaj tregon masat e reja

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, gjatë një dëgjese të zhvilluar me ministren e Mjedisit dhe Turizmit, Mirela Kumbaro, dhe përfaqësues të institucioneve të përfshira...

Vrasja e ish-deputetit, Artan Hoxha nxjerr videon

Kristian Klemendit dhe Marjan Kolës, të dyshuar për vrasjen e Pashko Ujkës u është komunikuar arrestimi ditën e sotme. Edhe pse ata kanë mohuar...

I gjithë rrjeti kundër Beatrix, reagon nëna e këngëtares

Beatrix Ramosaj me Donald Veshajn pranuan publikisht se kishin pëlqim për njëri-tjetrin dhe mbrëmë dhanë edhe puthjen e parë. Por pas kësaj puthje, i...

Durrës/Xhaxhai 50-vjeçar në një lidhje dashurie me mbesën 27-vjeçare

Një personazh që njihet në Durrës, 50-vjeç, është vënë në pranga pas denoncimit nga mbesa e tij, sepse ai nuk pranonte që ti jepnin...

Çudit Sazan Guri: Kam puthur plaka qëllimisht dhe nuk jam infektuar

Në një kohë kur shqetësimi është rritur pas shtimit të rasteve me variantin Omicron, ambientalisti Sazan Guri është shprehur kundër masave anti-covid. Ai e...