E mërkurë, 19 Maj, 2021
12.5 C
Tirana

Etiketa

emigracion

Basha në Patos: Do bëj gjithçka që fëmijët të mos largohen nga Shqipëria

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ishte ditën e sotme në Patos, ku u takua me disa nëna, fëmijët e të cilëve ndodhen në...

”Shqiptarët janë dembelë”/ Kryemadhi akuzon Ramën: Të rinjtë po emigrojnë

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka zhvilluar një takim me të rinjtë në qytetin e Fierit, teksa ka prezantuar dhe kandidatët për deputet të...

Emigracion masiv, Shqipëria 6-ta e në botë për leje qëndrimi në BE

Shqipëria u rendit e gjashtë në botë në vitin 2019 sa u përket lejeve të qëndrimit që shtetasit e saj kanë në shtetet e...

Në dekadën e fundit kanë emigruar 360 mijë persona, gati 7% e familjeve

Anketa e madhe e emigracionit, e zhvilluar vitin e kaluar nga INSTAT, në rreth 20 mijë familje në të gjithë vendin, ka gjetur se,...

Rreth 70% e shqiptarëve të rikthyer nga emigracioni janë të papunë

Mbi 70% e të rikthyerve pohojnë se punësimi, strehimi dhe informacioni për shërbimet janë 3 nevojat kryesore për të cilat ata kanë nevojë e...

OKB: Nga Shqipëria kanë ikur 1.2 mln persona gjatë 1990-2020

Organizata e Kombeve të Bashkuara në statistikat e saj për Divizionin e Popullsisë vlerëson se që nga viti 1990 deri në 2020-n, nga Shqipëria...

Janar 2020/Popullsia pakësohet me 16 mijë persona nga emigracioni i lartë

Për shkak të rënies së lindjeve dhe emigracionit të lartë popullsia e Shqipërisë u pakësua vitin e kaluar me 16 mijë e 472 persona...

BERZH strategji të re për Shqipërinë: Adresoni problemin e emigracionit

Bordi i Drejtorëve të BERZH-it ka miratuar një strategji të re për Shqipërinë, e cila përcakton kornizën për punën e Bankës në vend për...

Franca “luftë” emigracionit, shkatërron një tjetër kamp ilegal

Para dy javësh, Franca lajmëroi se sistemi i aplikimit për azil është bllokuar. Kjo pasi vendi ka pasur një rritje shumë të madhe të...

Studimi/ 61% e ndërmarrjeve raportojnë se u kanë ikur punonjësit në emigracion

Rreth 61% e ndërmarrjeve kanë pasur punonjës të larguar për arsye emigracioni gjatë vitit 2019.   Shifra u dha nga Instituti Shqiptar i SME-ve “SME...

Të fundit

Ukraina shkarkon ministrin e tretë të Shëndetësisë, shkak pandemia

Parlamenti i Ukrainës votoi për shkarkimin e ministrit të Shëndetësisë, Maksym Stepanov, për shkak të trajtimit të pandemisë së koronavirusit. Ligjvënësit votuan me 292 vota...

A ka konflikte me Metën? Kim: Kam diskutuar me Uashingtonin

Fushata elektorale e zgjedhjeve të 25 prillit, rriti tensionet midis partive politike, por jo vetëm. Presidenti i Republikës, Ilir Meta pati një përplasje në...

Hajdari: PD mund të ringrihet përmes reformimit

Ish-prokurori Shkëlqim Hajdari, ka komentuar situatën politike në vend pas zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit. I ftuar në emisionin ''Shqip'', Hajdari e cilësoi si diçka...

Si të luftojmë alergjinë me ushqime e jo me ilaçe

A mund të përdorim ushqime në vend të ilaçeve për të zhdukur simptomat e alergjisë?  Dietologu i Spitalit Weill Cornell në New York,  Rachel...

Ushqimet që ndalojnë diarrenë në stinën e nxehtë

Me afrimin e ditëve të nxehta duket se për shumë persona kthehet edhe rreziku nga diarreja. Por çfarë mund të bëjmë për ta ndaluar...