E shtunë, 28 Nëntor, 2020
10 C
Tirana

FOTO/Studentët protestojnë në 3 pika të ndryshme të Tiranës, ja kërkesat e tyre

Më të lexuarat

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

Kurba e Covid mbetet e lartë në vend, 10 viktima

Situata epidemiologjike në vend, mbetet e rënduar pasi vijojnë të regjistrohen shifra të larta të të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19. Ministria e Shëndetësisë informon...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

“Një pllakë tektonike po lëviz”, sizmologu i njohur turk paralajmëron banorët

Gjatë paradites se sotme, lëkundje të forta u ndjenë në Turqi, duke i shtuar edhe më tej panikun qytetarëve se do të rikthehet situata...

Pamje të rënda nga aksidenti i yllit të Arsenalit, udhëtonte me mjetin luksoz

Pamje të tmerrshme të aksidentit të mesfushorit të Arsenalit, Joe Willock, kanë bërë xhiron e rrjetit. Ai po udhëtonte me mjetin e tij luksoz...

Përdori qentë për krizën ushqimore, ja disa nga çmenduritë e Kim Jong Un

Diktatori i Koresë së Veriut Kim Jong Un, është një nga udhëheqësit më të çuditshëm në botë. Askush as nuk e di moshën e...

E bujshme nga Argjentina, Maradona ka firmosur të mos varroset

Diego Armando Maradona u nda nga jeta ditën e djeshme, krejt papritur, duke tronditur botën e sportit dhe jo vetëm. Megjithatë, legjenda argjentinase nuk mund...

“Kundër bombardimeve”/ Çfarë thoshte Trump në 1999 për ndërhyrjen në Kosovë

20 vite më parë, Presidenti aktual i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ishte renditur në krahun e shqiptarëve gjatë luftës së fundit në Kosovë...

Gjermania i dhuron RENEA-s 200 palë këpucë, Kikia: E turpshme

Policia Federale Gjermane i ka dorëzuar dje njësisë speciale RENEA dhe grupit të gatshëm të policisë (njësia Tiranë) 200 palë këpucë shërbimi me vlerë...

Në bazë të një propozimi të fundit të Komitetit Teknik të Ekspertëve për Covid-19, universitetet do të mbyllen për një muaj, dhe mësimi do jetë vetëm online. Por studentët e kanë kundërshtuar në mënyrë kategorike.

Aktualisht studentët janë duke protestuar sot në tre pika të ndryshme të kryeqytetit, një pjesë te kryeministria, një pjesë te Ministria e Arsimit dhe një pjesë tjetër pranë Ministrisë së Shëndetësisë, pasi kundërshtojnë vendimin që mësimi të jetë online.

Një përfaqësi e studentëve kanë hyrë në ambientet e Ministrisë së Shëndetësisë, ku kanë dorëzuar një listë me kërkesa, ku kryesorja mbetet ajo e marrjes së mësimit të alternuar, online dhe fizikisht.

Kërkesat e depozituara me shkrim nga ana e studentëve:

Mësimi i alternuar mes online dhe auditoreve, leksionet online, seminaret në auditore.

Lexo edhe :   Mësimi online! SKENARI 2/ Si do të vijojë mësimi pas 1 dhjetorit

Rimbursimi i pagesës së konvikteve dhe qerave

Paketat e internetit falas dhe të dedikuara për studentët

Mundësim i paisjeve teknologjike të nevojshme për studentët që nuk kanë akses në mësim.

Nga ana tjetër, policia ka paralajmërur se tubimet janë të paligjshme në këtë kohë pandemie, dhe iu kanë bërë thirrje të shpërndahen. Studentët pretendojnë se jo të gjithë kanë mundësi të sigurojnë pajisje teknologjike, për zhvillimin e mësimit online.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

I shtruar prej 1 jave në Infektiv, mjeku humb betejën me Covid-19 (Emri)

Covid-19 i ka marrë jetën një tjetër mjeku në vendin tonë. Bëhet fjalë për mjekun okulist Ferdinand Shkrepa, i cili ndërroi jetë në moshën...

28 Nëntori/ Presidenti rus, Vladimir Putin uron shqiptarët

Me rastin e 108-vjetorit të pavarësisë, Presidentit i Rusisë, Vladimir Putin, ka uruar shqiptarët përmes një telegrami urimi dërguar Presidentit të Republikës, Ilir Meta. Në...

Basha: 28 nëntori tjetër, do na gjejë me një Shqipëri më të shëndetshme

Ndryshe nga Presidenti i Republikës, Ilir Meta dhe kryeministri, Edi Rama të cilët ishin në Vlorë, kryedemokrati Lulzim Basha ka zhvilluar sot homazhe në...

Ekspertja e OBSH-së bën thirrje për më shumë të dhëna për vaksinat e Covid-19

Ekspertja kryesore e vaksinave e Organizatës Botërore të Shëndetësisë thotë se agjencia duhet të vlerësojë vaksinat e koronavirusit dhe reagimet e tyre për imunitetin...

Grabitja e mbi 3 mln dollarëve në Rinas, lirohet njëri prej të penduarve

Gjykata e Apelit të Posaçëm, vendosi të lirojë një nga të penduarit e dosjes së grabitjes së blindave me para në Rinas. Admir Çerpja, i...