E premte, 26 Shkurt, 2021
10 C
Tirana

Foto/ Infermierja “hajdute” e infektivit, i vodhi portofolin pacientit me covid

Gruaja në foto është infermierja e spitalit infektiv në Tiranë, Ronida Hysa, e cila u arrestua nga policia dhe prokuroria e Tiranës, për akuzën e “Vjedhjes duke shpërdoruar detyrën”, pasi i ka marrë portofolin një pacienti dhe më pas me kartën e tij ka tërhequr paratë në bankë.

Infermierja 30 vjeçare, kishte pak vite që ishte pjesë e qëndrës spitalore “Nënë Tereza” në Tiranë. Së fundi për shkak të grafikut të infermierëve, Hysa ishte caktuar me shërbim pranë spitalit infektiv në kryeqytet.

Ronida Hysa, fillimisht e ka nisur karrierën në spitalin e Durrësit dhe më pas është transferuar në Tiranë. Por në dhjetor 2020 në spitalin Infektiv, kjo infermiere është përfshirë në një skandal, duke i vjedhur një pacienti të prekur nga COVID-19, shumën prej 200 mijë lekë të vjetra si dhe një kartë bankare, në të cilën ishte shënuar dhe kodi i bankomatit të saj.

Me anë të kartës bankare, vetë Ronida Hysa, ka shkuar në datën 25 dhjetor 2020, pranë një bankomati dhe prej këtej ka tërhequr shumën financiare prej 600 mijë lekë të vjetra, duke çuar në total shumën prej 800 mijë lekë të vjedhura.

Mikrokamerat e bankomatit dhe pamjet filmike të bankës ku janë tërhequr lekët, kanë sjellë identifikimin e infermieres Ronida Hysa, e cila tashmë është arrestuar dhe pritet që në ditët në vijim të dali para gjykatës së Tiranës, për tu njohur me masën e sigurisë “arrest në burg”.

Lexo edhe :   Masat anti-covid/ Shqipëria mbyllet nga ora 18:00? Flet Skënder Brataj
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bardhi kallëzon Ballën në SPAK: Vartësit e tij kërcënojnë qytetarët për votën

Drejtuesi politik i PD në Elbasan, Gazment Bardhi, ka kallëzuar penalisht në SPAK rivalin e tij në këtë qark, Taulant Ballën. Gjatë intervistës në emisionin...

UNICEF sjell në Kosovë shiringa për vaksinën kundër Covid-19

Shefi i zyrës së UNICEF-it (Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijë) në Kosovë, Murat Sahin përmes një postimi në llogarinë e tij në...

Kush do i fitojë zgjedhjet e 25 prillit? Del sondazhi i IPSOS

Top Channel në bashkëpunim me gjigantin botëror të sondazheve, kompaninë IPSOS, publikon të dhënat e sondazhit për zgjedhjet e 25 Prillit në emisionin “Open”...

Studimi i ri: Ja çfarë ndikimi ka mbajtja e maskës në rrahjet e zemrës

Studiuesit në Spitalet Universitare Rainboë Babies & Children (UH Rainbow), botuan të mërkurën të dhënat e një studimit të ri, që tregon se mbajtja...

Çfarë fshihet pas dorëheqjes së Bamir Topit nga FRD? Bardhi zbardh detaje

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, njëherazi drejtues politik në Qarkun e Elbasanit, Gazment Bardhi, komentoi mbrëmjen e sotme largimin e Bamir Topit nga...