E shtunë, 23 Janar, 2021
10 C
Tirana

Fluks të infektuarish, hapet spitali i parë rajonal në vend

U bë një kohë e gjatë që shifrat me të infektuarit janë tejet të larta. Pavarësisht asistencës nga ana e mjekëve, mbi 1 mijë persona kanë ndërruar jetë deri më tani, pas infektimit me koronavirus.

Spitalet janë të tejmbushura, e ndërsa është paralajmëruar se përpara kemi një dimër mjaft të vështirë. Më herët është njoftuar se pas ezaurimit të ambienteve spitalore në Tiranë, do të nisë edhe me rrethet.

Sot është hapur spitali i parë rajonal për koronavirusin në vendin tonë. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, thekson se është hapur Covid-5, që do të jetë Spitali Rajonal i Elbasanit, i cili ka 81 shtretër për të infektuarit me virusin e rrezikshëm.

“Pamë të gjithë pavionet anti-Covid. Janë 3 pavione, që do të shërbejnë për trajtimin e qytetarëve të infektuar. Janë të gjitha shërbimet për të trajtuar qytetarët e infektuar.

Janë 81 shtretër, që kanë infrastrukturën dhe pajisjet e nevojshme, në funksion të të gjitha standardeve. Në skenarin tonë janë 5 spitale rajonale, që do të shërbejnë si spitale Covid, dhe që në total kanë 600 shtretër”, tha ministrja Manastirliu.

 

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...